Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po zawale

Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po zawale

Naukowcy odkryli, że wszczepienie odseparowanych macierzystych komórek tłuszczowych do regenerujących się po ataku serca tętnic może zminimalizować uszkodzenie komórek serca. Proces, który trwa zaledwie kilka godzin może uratować komórki przed obumieraniem. Dane takie dostarczył Henricus Duckers, kardiolog wykładający na Uniwersytecie w Holandii.

Skala badania

Badanie to było przeprowadzone na niewielkiej grupie osób, ze względu na pionierskie założenia. Duckers wraz ze współpracownikami wybrali zaledwie 14 osób, które niedawno przeszły zawał serca. Wszyscy znaleźli się w stanie krytycznym i wymagali operacji odblokowującej naczynia wieńcowe. Chirurdzy usunęli komórki tłuszczowe z brzucha każdego pacjenta i umieścili je w specjalnej maszynie w celu odseparowania komórek tłuszczowych od komórek macierzystych.

Następnie badacze wybrali przypadkowo 10 osób, które przeszły zabieg wszczepienia komórek macierzystych. Zabieg taki musi odbyć się w możliwie najkrótszym czasie po zawale serca. W tym przypadku operacja odbyła się po 24 godzinach. Pozostałym czterem osobom podano placebo.

Wnioski z badań

Po sześciu miesiącach zbadano wielkość blizn z lewej komorze serca operowanych pacjentów. U osób, którym wszczepiono komórki macierzyste blizna zmniejszyła się o połowę. U chorych , którzy otrzymali placebo wielkość blizny się nie zmieniła. Ponadto, w grupie osób poddanych terapii komórkowej krew była łatwiej pompowana przez serce.

Komórki macierzyste w terapii układu sercowo-naczyniowego

Eduardo Marban z Instytutu w Los Angeles odniósł się do najnowszych doniesień mówiąc, że w ostatniej dekadzie brano pod uwagę znaczenie komórek macierzystych w leczeniu chorób serca. Trzy spośród badanych rodzajów komórek wykazywały pozytywny wpływ:

  • komórki macierzyste pochodzenia tłuszczowego,
  • komórki pochodzące ze szpiku,
  • komórki odseparowane bezpośrednio z samego serca.

Rola komórek macierzystych

Większość komórek macierzystych działa w sposób niebezpośredni. W chwili wstrzyknięcia do serca zachowują się one bardziej jak komórki modelowe niż cząstki mające jedynie zastąpić uszkodzone komórki mięśnia sercowego. Wysyłają one bowiem sygnał do innych komórek serca o możliwym zagrożeniu w celu aktywacji endogenicznych mechanizmów regenerujących. Zatem odbudowa mięśnia nie polega na zastąpieniu uszkodzonych komórek komórkami macierzystymi, ale na aktywacji komórek serca do regeneracji.

Komórki pochodzenia tłuszczowego w sercu

Duckers zgodził się z Marbanem. Twierdzi on, że komórki macierzyste odseparowane z komórek tłuszczowych nie wrastają w mięsień sercowy jako nowe komórki. Ducker podejrzewa raczej, że komórki te wydzielają białka wspomagające regenerację serca oraz mobilizują białka wspomagające odporność (interleukiny-10), aby zapobiegały powstawaniu stanu zapalnego w uszkodzonej części serca.

Dostarczenie komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego do serca po ataku pomaga w szybszym gojeniu się ran, zmniejszaniu blizn, odbudowie mięśni oraz nowych naczyń krwionośnych. Większość z tych działań opiera się na powstrzymaniu komórek po ataku serca w ostatniej fazie przed obumarciem. Dodanie czynnika regenerującego pozwala przywrócić uszkodzonym komórkom równowagę.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po...

Zmiana czasu a atak serca

Zmiana czasu a atak serca

Wraz ze zmianą czasu na letni rośnie liczba ataków serca, a jesienią, kiedy przechodzimy na czas zimowy - maleje - wynika z...

Gen ataku serca

Gen ataku serca

Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie...

Zastrzyki na zawał serca

Zastrzyki na zawał serca

Seria zastrzyków może skłonić komórki mięśnia sercowego, aby naprawiły uszkodzenia powstałe na skutek zawału serca - informuje...

Tagi Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po...

Grupy Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...