Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

W tym roku lekarze z Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach przeprowadzą pionierskie badanie - spróbują zregenerować uszkodzone, na skutek zawału lub niewydolności, serce za pomocą wstrzyknięcia bezpośrednio do niego komórek macierzystych szpiku kostnego. Badanie to jest częścią większego projektu mającego na celu zbadanie zastosowania komórek macierzystych w medycynie. Projekt w dużej mierze finansowany jest ze środków unijnych.

Konferencja prasowa z 7 grudnia 2010 roku

Konferencja odbyła się w Katowicach i przemawiał na niej m.in. kierownik III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Michał Tendera, który powiedział, że eksperymenty tego rodzaju są niezwykle ważne w medycynie, ponieważ polegają na wykorzystaniu i wzmacnianiu naturalnych mechanizmów organizmu ludzkiego.

Regeneracja serca po uszkodzeniu mięśnia

Gdy dochodzi do zawału serca organizm ludzki próbuje zwalczyć zagrożenie z zaistniałej sytuacji, dlatego uaktywnia wiele układów, w tym również szpik kostny, który zaczyna produkować i wyzwalać do układu krążenia różne typy komórek.

Komórki te potencjalnie mogą sprzyjać regeneracji serca poprzez odbudowę mięśnia sercowego i otaczających je naczyń krwionośnych. Jednak spontaniczny mechanizm jest niewystarczający na pokrycie powstałych na skutek zawału lub niewydolności serca strat. Dlatego naukowcy postanowili wstrzyknąć komórki wyzwolone przez szpik kostny bezpośrednio w mięsień sercowy w celu wzmocnienia ich działania.

Zawał serca może powodować nieodwracalne zmiany w strukturze mięśnia sercowego, ponieważ istnieje ryzyko, że część objęta zawałem obumrze. W takiej sytuacji komórki mięśniowe zastępowane są przez bliznę (tkankę łączną), która nie posiada zdolności kurczenia, zmniejszając w ten sposób kurczliwość komory serca. Następstwem takiego stanu może być pogłębiająca się niewydolność serca.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego dotyczący komórek mięśniowych, naczyń i tkanki śródmiąższowej. Ze względu na przyczynę wywołującą...

Wskaźnik sercowy

Wskaźnik sercowy (Cardiac Index - CI) jest jednym z parametrów hemodynamicznych oceniających pracę serca jako pompy. Wskaźnik...

Tagi Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

Grupy Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa dla osób z podejrzeniem lub po zapaleniu mięśnia sercowego. Porozmawiaj o objawach tego schorzenia, diagnostyce oraz leczeniu i rehabilitacji.