Kontroluj wielkość porcji - unikniesz chorób serca!

Kontroluj wielkość porcji - unikniesz chorób serca!

Zbędne kilogramy to nie tylko problem natury estetycznej, ale – przede wszystkim – dodatkowe obciążenie dla serca. Im ciężej pracuje mięsień sercowy, tym większe jest ryzyko rozwoju nadciśnienia i choroby serca, dlatego warto zadbać o utrzymanie wagi na prawidłowym poziomie. Najprostszym sposobem na szczupłą sylwetkę jest kontrolowanie ilości spożywanego pokarmu.

Uwaga na porcje!

Otyłość przyczynia się do rozwoju wielu groźnych schorzeń, lecz – co warto podkreślić – jest to czynnik modyfikowalny. Odpowiednia dieta i zwiększenie aktywności fizycznej pozwalają na redukcję masy ciała, choć jest to długotrwały, niepozbawiony wyrzeczeń proces. Kluczowym elementem starań o uzyskanie lub utrzymanie prawidłowej wagi jest ograniczanie ilości jedzenia. Co zrobić, by kontrolowanie porcji weszło w nawyk?

  • Zapoznaj się z zaleceniami dietetycznymi – optymalna ilość pokarmu, jaka powinna znaleźć się w jadłospisie, może być niemiłą niespodzianką. Jeśli kochasz makaron i jesteś w stanie zjeść wielki talerz spaghetti, zalecana jego ilość (nie więcej niż zmieściłoby się w szklance) może być rozczarowująca. Gdy makaron jest dodatkiem do mięsa, porcja ta powinna być o połowę mniejsza.
  • Użyj wyobraźni w określaniu ilości jedzenia – porcja mięsa lub ryby pod względem wielkości i grubości nie powinna być większa od talii kart, natomiast porcja ryżu lub makaronu powinna odpowiadać wielkością piłeczce baseballowej, ewentualnie złożonej kobiecej pięści.
  • Zachowaj ostrożność podczas posiłku w restauracji – porcje jedzenia są tam zwykle dużo większe niż potrzeby organizmu dorosłego człowieka. Przystawką podziel się z partnerem i zjedz tylko połowę głównego dania (poproś obsługę restauracji o zapakowanie reszty dania).

Eksperci z zakresu żywienia od lat przekonują, że małe porcje jedzenia to klucz do szczupłej sylwetki i dobrego stanu zdrowia. Warto uświadomić sobie, że spożywanie nadmiernie obfitych posiłków powoduje nacisk na ścianki żołądka, a co za tym idzie – dyskomfort ze strony układu trawiennego.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kontroluj wielkość porcji

Odchudzanie osób z chorobami serca

Odchudzanie osób z chorobami serca

Choroby serca stanowią przyczynę kilku tysięcy zgonów rocznie. Liczba ta może się zmniejszyć poprzez wprowadzenie zdrowej diety...

Jak zaplanować zdrową dietę?

Jak zaplanować zdrową dietę?

Zdrowe odżywianie to temat, który wzbudza duże zainteresowanie. Mimo iż o zaletach rozsądnej diety nie trzeba nikogo przekonywać,...

Tagi Kontroluj wielkość porcji

Grupy Kontroluj wielkość porcji

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Odchudzanie

Grupa Odchudzanie

Bez względu na to czy chcesz schudnąć dla lepszego samopoczucia czy też w ramach zaleceń lekarskich możesz tu o tym porozmawiać. Podziel się swoimi sposobami na skuteczne i...