Trwa ładowanie...

Krążenie hiperkinetyczne

Krążenie hiperkinetyczne może wystąpić w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi.
Krążenie hiperkinetyczne może wystąpić w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi. (adobestock)

Krążenie hiperkinetyczne to stan, w którym, mimo niskiego ciśnienia tętniczego, objętość minutowa serca jest znaczna. Serce zwiększając częstość uderzeń i/lub silę skurczu kompensuje niskie ciśnienie układowe.

Krążenie hiperkinetyczne ma miejsce na przykład w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi wchodzących w fazę wstrząsu septycznego (sepsa). Wstrząs w swojej fazie hemodynamicznej związany jest ze znacznym spadkiem ciśnienia, krążenie hiperkinetyczne jest w takiej sytuacji mechanizmem obronnym.

Krążenie hiperkinetyczne może także rozwinąć się w nadczynności tarczycy (przełom tarczycowy), w znacznej niedokrwistości (krew z mała ilością hemoglobiny dostarcza za mało tlenu do tkanek, serce próbuje więc zwiększyć ilość tlenu przez zwiększenie ilości dostarczanej krwi), w marskości wątroby (nadciśnienie wrotne) czy w przypadku istnienia przetok tętniczo-żylnych (połączenie żyły i tętnicy bez pośrednictwa naczyń włosowatych).

Fizjologicznym przykładem stanu, w którym istnienie krążenie hiperkinetycznego nie jest sygnałem alarmowym, jest ciąża. Aby krążenie hiperkinetyczne mogło spełniać swoją wyrównawczą funkcję, mięsień sercowy musi być sprawny, wymagana jest prawidłowa kurczliwość.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Krążenie hiperkinetyczne może zdekompensować niewydolność serca, dlatego u ludzi z niewydolnością serca każda poważna infekcja stanowi zagrożenie kardiologiczne.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze