Kruche kości i choroby serca idą w parze

Kruche kości i choroby serca idą w parze

Norweskie badania wykazują, że osoby cierpiące na osteoporozę znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia i vice versa. Naukowcy odkryli, jaki system biologiczny jest odpowiedzialny za oba rodzaje schorzeń.

Choroby serca i osteoporoza – statystyki

Ponad 400 tys. Norwegów cierpi na choroby układu krążenia. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Norwegii. Osteoporoza jest nie mniej powszechna, gdyż dotyka połowę kobiet i jedną czwartą mężczyzn po 50. roku życia. Naukowcom udało się dociec, że te same mechanizmy są odpowiedzialne za powstawanie obu schorzeń czyniąc ludzi bardziej podatnych na osteoporozę, zawał serca i udar mózgu.

Podwyższone ryzyko udaru

Osteoporoza jest chorobą, w której dochodzi do redukcji składu mineralnego kości, co prowadzi do zmniejszania gęstości kości. W 2000 roku zespół badaczy opublikował wyniki badań, które mówiły, że kobiety, które doświadczyły udaru miały znacznie bardziej obniżoną gęstość kości niż ich rówieśniczki.

To właśnie te badania zachęciły naukowców do szukania związku między osteoporozą a miażdżycą. Miażdżyca bowiem jest chorobą, w której materiał tłuszczowy, wapń oraz tkanka łączna osadzają się na wewnętrznych ścianach tętnic. Miażdżyca prowadzi do udaru oraz innych zaburzeń pracy układu krążenia.

Norwescy badacze prowadzili obserwacje związku między osteoporozą i ryzykiem chorób serca na podstawie ankiet przeprowadzonych na 6 tys. mężczyzn i kobiet w latach 1994-1995 i 2001-2002. Norwedzy opracowywali dane w latach 2006-2009.

Możliwy związek obu schorzeń odnaleziony

Okazało się, że istnieje zależność między małą gęstością kości oraz rodzajem zmian miażdżycowych, który jest bogaty w tkankę łączną i wapń. Kobiety, które przejawiały takie zmiany były bardziej narażone na uszkodzenie kości.

Chociaż w wielu przypadkach osoba może doświadczyć osteoporozy oraz ataku serca z zupełnie różnych przyczyn, istnieje prawdopodobieństwo, że schorzenia te się ze sobą łączą. Dane pochodzące z różnych badań wskazują, że za tymi zaburzeniami stoi biologiczny system dotyczący m. in. osteoprotegeryny (OPG).

Odkryto, że utrata gęstości kości jest związana z wysokim poziomem OPG w okresie postmenopauzalnym u kobiet. W dodatku, wysoki poziom OPG wskazuje również na początkowy rozwój stanu miażdżycowego u kobiet.

Zapobieganie osteoporozie i chorobom układu krążenia

Naukowcy chcą poszerzyć wiedzę w zakresie funkcji OPG w organizmie. Najważniejszym punktem dalszych badań jest odkrycie czynników ryzyka u badanych, aby móc opracować skuteczne terapie przeciwdziałania chorobom oraz efektywnego ich leczenia.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kruche kości i choroby serca idą w parze

Zawał rozległy przedni serca

W zawale rozległym przednim serca (Infarctus myocardii parietis anterioris externus) martwica mięśnia sercowego spowodowana jest...

Stan przedzawałowy

Stan przedzawałowy to sytuacja, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza możliwości zaopatrzeniowe tętnic...

Wczesna menopauza a zawał serca

Wczesna menopauza a zawał serca

Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. rokiem życia mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażone na zawał, udar i inne...

Tagi Kruche kości i choroby serca idą w parze

Grupy Kruche kości i choroby serca idą w parze

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Menopauza

Grupa Menopauza

Znalazłaś się w okresie menopauzy? Nie jesteś pewna czego możesz się spodziewać? Jakie objawy są typowe dla okresu pokwitania? Porozmawiaj na ten temat z innymi użytkownikami i...