Kwasy omega nie zwalczają arytmii serca

Kwasy omega nie zwalczają arytmii serca

Tłuszcze rybne (kwasy omega) od jakiegoś czasu uważa się za dobre dla serca, jednak najnowsze doniesienia badaczy sugerują, że nie są one pomocne w zwalczaniu migotania przedsionków, czyli najpopularniejszej formy arytmii serca. Pacjenci, którzy cierpią na migotanie przedsionków przyjmowali kapsułki zawierające kwasy omega i ich wyniki w żaden sposób nie różniły się od osób, którym podawano placebo.

Właściwości kwasów omega

Dieta bogata w tłuszcze pochodzenia rybnego znana jest z zapobiegania uszkodzeniom oraz atakom serca, a kwasy omega-3 w niektórych badaniach wykazywały właściwości regulujące nierówne bicie serca.

Najnowsze badania

Badacze przeprowadzili eksperyment na 527 pacjentach cierpiących na napadowe migotanie przedsionków. Jedni pacjenci otrzymywali kapsułki z kwasami omega a drudzy placebo. Pacjenci ci wykazywali co prawda nieregularności w pracy serca, ale po jakimś czasie wszystko wracało do normy. Poza napadami migotania przedsionków badani byli relatywnie zdrowi.

Wnioski z obserwacji

Po sześciu miesiącach każda z grup miała nawrót choroby. Ilość i częstotliwość napadów była podobna w obu grupach, co doprowadziło naukowców do wniosku, że kwasy omega nie mają pozytywnego wpływu na ten rodzaj arytmii.

Badania na mniejsza skalę przeprowadzono również na osobach cierpiących na poważniejszą formę migotania przedsionków, ale w ich przypadku również nie odnotowano zbawiennego działania kwasów omega.

Wielu dietetyków oraz lekarzy zaleca chorym na serce spożywanie ryb. Jednak być może ich dobroczynne działanie jest nieco przewrotne i polega jedynie na eliminacji dużej ilości mięsa z diety chorych. Kwasy omega mogą nie mieć właściwości leczących choroby serca, ale faktem jest również, że nie szkodzą. Duże ilości mięsa natomiast mają negatywny wpływ na organizm chorego, głównie ze względu na podnoszenie cholesterolu.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kwasy omega nie zwalczają arytmii serca

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu, występującym u ludzi dorosłych. Cechą charakterystyczną migotania...

Tagi Kwasy omega nie zwalczają arytmii serca

Grupy Kwasy omega nie zwalczają arytmii serca

Grupa Arytmia serca

Grupa Arytmia serca

Jeśli tak jak wiele innych osób cierpisz na arytmię serca porozmawiaj o tym. Podziel się swoimi dolegliwościami oraz jak sobie z nimi radzisz. Dowiedz się więcej o metodach...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Migotanie przedsionków

Grupa Migotanie przedsionków

Porozmawiaj o zabiegach likwidujących migotanie przedsionków. Opowiedz jak to schorzenie przebiega u Ciebie i jak sobie z nim radzisz. Zapytaj lub podziel się swoimi...