Kwasy Omega w profilaktyce miażdżycy

Kwasy Omega w profilaktyce miażdżycy

Miażdżyca to przewlekła choroba, w przebiegu której dochodzi do zmian w ścianach tętnic, prowadzących do ich zwyrodnienia oraz twardnienia. W świetle tętnic tworzą się blaszki miażdżycowe, które powstają ze złogów cholesterolu oraz innych rodzajów lipidów. Stopniowo dochodzi do ich wapnienia. Twarde blaszki powodują utratę elastyczności, zwężenie tętnic i utrudniają prawidłowy przepływ krwi. W profilaktyce miażdżycy dużą rolę odgrywa zmiana trybu życia oraz przyjmowanie kwasów Omega.

Następstwa miażdżycy

Twardnienie tętnic i utrata ich elastyczności w przebiegu miażdżycy prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów wśród osób po 45. roku życia. Blaszki miażdżycowe mogą pękać z gwałtownym wykrzepianiem krwi na ich powierzchni, co w rezultacie może doprowadzić do zamknięcia tętnic i niedotlenienia kluczowych dla życia człowieka narządów. Powikłania miażdżycy są różne, w zależności od jej lokalizacji. Jeżeli schorzenie dotyczy tętnic doprowadzających tlen do mięśnia sercowego, rozwija się choroba wieńcowa, której groźnym skutkiem jest zawał serca. Jeżeli blaszki miażdżycowe są usytuowane w tętnicach doprowadzających krew do mózgu, może dojść do udaru mózgu lub przemijającego niedokrwienia mózgu. Miażdżyca może także dotyczyć naczyń obwodowych, na przykład w kończynach dolnych, co prowadzi do przewlekłych dolegliwości bólowych nóg, problemów z chodzeniem lub zmian skórnych.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych, należy zadbać o swój stan zdrowia. Kluczowe jest obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu LDL (tak zwanego „złego” cholesterolu), zdrowe odżywianie z naciskiem na owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste (tzw. dieta śródziemnomorska), rzucenie palenia, pozbycie się zbędnych kilogramów oraz systematyczna aktywność fizyczna. Warto włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega.

Kwasy Omega a zapobieganie miażdżycy

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą zapobiegać rozwojowi miażdżycy i wspomagać leczenie powstałych zmian poprzez zahamowanie procesu dalszego rozwoju blaszek miażdżycowych oraz powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Kwasy Omega-3 są istotne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, ponieważ pomagają obniżać ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów we krwi.

Wiele wskazuje na to, że kwasy tłuszczowe Omega-3 stabilizują pracę mięśnia sercowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia arytmii, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko nagłej śmierci sercowej. Kwasy tłuszczowe Omega wykazują również działanie przeciwzapalne.

Aby w pełni skorzystać z właściwości kwasów Omega, należy spożywać co najmniej dwie porcje tłustych ryb (np. łososia) w tygodniu. Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą serca lub osoby, które powinny obniżyć poziom trójglicerydów we krwi mogą rozważyć przyjmowanie suplementów z kwasem Omega. Należy jednak zachować ostrożność – np. tran w dużych dawkach może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawień. Z tego powodu osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jego dużej dawki (więcej niż 1 g dziennie).

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Kwasy Omega w profilaktyce miażdżycy

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Rola kwasów Omega-3 i Omega-6

Kwasy Omega-3 i Omega-6 to niezbędne dla zdrowia człowieka nienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm ludzki nie jest w stanie...

Tagi Kwasy Omega w profilaktyce miażdżycy

Grupy Kwasy Omega w profilaktyce miażdżycy

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.