Laserowy rozrusznik serca

Pierwszy na świecie optyczny rozrusznik serca pozwala za pomocą lasera kontrolować skurcze mięśnia sercowego w warunkach laboratoryjnych - informuje pismo "Optics Express".

Jak wykazał kierowany przez Nicholasa Smitha zespół naukowców z uniwersytetu w Osace, impulsy światła laserowego - trwające tylko bilionową część sekundy, ale o dużej energii - pozwalają kontrolować bicie serca. Pod ich wpływem w komórkach uwalniają się jony wapnia, co wywołuje skurcz mięśnia.

Dzięki nowej technice można będzie dokładniej poznać w warunkach laboratoryjnych mechanizmy związane z biciem serca i jego zakłóceniami, na przykład tak zwanym migotaniem, stanem, w którym komórki mięśniowe kurczą się w sposób nieskoordynowany.

Natomiast nie zanosi się na razie, by laserowy rozrusznik znalazł zastosowanie w klinice - z czasem działanie lasera może prowadzić do uszkodzenia naświetlanych komórek.

Nauka w Polsce PAP, 2008-07-19

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Laserowy rozrusznik serca

Rozrusznik serca ma 50 lat

Rozrusznik serca ma 50 lat

8 października przypada 50. rocznica pierwszego w dziejach wszczepienia rozrusznika serca, elektrycznego urządzenia, które...

Tagi Laserowy rozrusznik serca

Grupy Laserowy rozrusznik serca

Grupa Rozrusznik serca

Grupa Rozrusznik serca

Grupa dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub oczekujących na taki zabieg. Możesz tu podzielić się swoimi uwagami na temat życia z wszczepionym stymulatorem serca oraz...