Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc. chorych uzyskuje się dobre wyniki terapii - alarmowali kardiolodzy na konferencji prasowej w Poznaniu. Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię edukacyjną "Lecz nadciśnienie skutecznie", która jest skierowana do lekarzy i pacjentów i ma uwrażliwiać m.in. na problem nieprzestrzegania zaleceń lekarskich przez chorych - ważną przyczynę niskiej skuteczności leczenia nadciśnienia.

Na świecie liczba osób z nadciśnieniem wrasta szybciej niż liczba ludności. Obecnie ma je ok. 1 mld ludzi, ale w 2025 r. będzie ich już niemal 1,6 mld.

Jak przypomniał prof. Jerzy Głuszek z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi ok. 9 mln osób, a drugie tyle jest nim zagrożonych, czyli ma ciśnienie tzw. wysokie prawidłowe (tj. ciśnienie skurczowe 140-159 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 90-99 mm Hg).

Wśród głównych przyczyn, które odpowiadają za wzrost zachorowań na nadciśnienie, prof. Głuszek wymienił starzenie się społeczeństw oraz epidemię nadwagi i otyłości. Specjalista podkreślił, że czynniki dziedziczne są odpowiedzialne za 30-40 proc. przypadków nadciśnienia, podczas gdy czynniki środowiskowe - czyli nasza dieta, aktywność fizyczna, stresy - odpowiadają za 60-70 proc.

"Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób otyłych, z wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42 proc., podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo - nieco ponad 15 proc." - powiedziała dr hab. Anna Posadzy-Małaczyńska z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak zaznaczyła, największe ryzyko wiąże się z otyłością brzuszną, która przekłada się na otłuszczenie narządów wewnętrznych. "Mobilizacja tłuszczów z tej tkanki jest szybsza i przyczyniają się one w większym stopniu do rozwoju miażdżycy naczyń oraz powikłań sercowo-naczyniowych" - wyjaśniła specjalistka.

Jak podkreślali kardiolodzy, redukcja masy ciała ma ogromne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia. Nawet umiarkowane schudnięcie może zapobiegać nadciśnieniu u osób z nadwagą i ciśnieniem wysokim prawidłowym, a u osób z nadciśnieniem może powodować zmniejszenie dawek leków, a nawet ich odstawienie - powiedziała Małaczyńska.

Innym ważnym elementem niefarmakologicznej terapii nadciśnienia jest ograniczenie soli w diecie (choć u osób opornych na sód nie wpływa to na spadek ciśnienia krwi), odpowiednia dieta - spożywanie minimum cztery razy dziennie warzyw i owoców, a także częste spożywanie tłuszczów rybich oraz regularna aktywność fizyczna.

"Nadciśnienie jest określane cichym zabójcą, gdyż może długo nie dawać symptomów. Rzadko objawia się złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, silnym pobudzeniem, bólem głowy" - powiedział prof. Głuszek. Jest to duży problem, gdyż schorzenie to znacznie zwiększa ryzyko groźnych dla życia powikłań, jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca czy nerek. Z niektórych badań wynika, że umiarkowane nadciśnienie zwiększa śmiertelność wśród mężczyzn ponad dziewięć razy, a wśród kobiet ponad 19 razy.

Zdaniem specjalisty, wszystkie osoby dorosłe powinny mierzyć poziom ciśnienia tętniczego przynajmniej raz w roku, niezależnie od wcześniej uzyskiwanych wartości. Natomiast osoby zagrożone nadciśnieniem, m.in. cierpiące na cukrzycę, chorobę nerek, z prawidłowym wysokim ciśnieniem tętniczym, rodzinnym ryzykiem chorób układu krążenia - jeszcze częściej. Pozwoliłoby to wcześnie wykrywać nadciśnienie i szybciej wdrażać terapię.

Za poważny problem w leczeniu tego schorzenia prof. Głuszek uznał fakt, że kontrolę ciśnienia krwi udaje się uzyskać w Polsce tylko u 20 proc. chorych. Odpowiedzialność za tak słabe wyniki leży zarówno po stronie pacjentów, którzy nie przestrzegają zaleceń lekarskich, jak i lekarzy, którzy nie wprowadzają intensywniejszego leczenia, mimo braku efektów dotychczasowej terapii - podkreślił kardiolog.

Z badań wynika np., że po dziewięciu latach od rozpoznania nadciśnienia już 90 proc. pacjentów nie przyjmuje leków. Stosowanie się do zaleceń lekarskich maleje też wraz z ilością tabletek, które pacjent musi zażyć - przy jednej 60-70 proc. pacjentów przestrzega zaleceń, przy trzech 40-50 proc., a przy ośmiu już tylko 30 proc.

Szansą na zwiększenie współpracy pacjenta z lekarzem jest m.in. zastosowanie preparatów złożonych, czyli kombinacji dwóch leków w jednej tabletce. Ich dostępność w Polsce, ze względu na refundację, wzrosła w ostatnim czasie, ale i tak jest znacznie niższa niż w bogatszych krajach - zaznaczył prof. Głuszek.

Aby zwiększyć skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce Fundacja Żyjmy Zdrowo oraz najstarsze polskie pismo dla lekarzy - "Służba Zdrowia" - zorganizowały kampanię "Lecz nadciśnienie skutecznie". W ramach kampanii odbędą się m.in. konferencje i warsztaty dla lekarzy POZ oraz spotkania edukacyjne dla pacjentów. Powstała też strona internetowa (www.lecznadcisnienieskutecznie.pl), na której można znaleźć wiele informacji o chorobie i możliwościach jej leczenia.

Nauka w Polsce PAP, Joanna Morga, 2009-12-04

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Lecz nadciśnienie skutecznie

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Diety

Diety

Diety zdrowotne, profilaktyczne związane z chorobami serca i układu krążenia: dieta obniżająca poziom triglicerydów, dieta...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Nadciśnienie tętnicze a sól

Nadciśnienie tętnicze a sól

Ani w domu, ani w moich restauracjach solniczki nie stoją na stole - mówił kucharz Karol Okrasa podczas zorganizowanej przez...

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Przeprowadzona w London Chest Hospital pionierska operacja leczy nadciśnienie tętnicze - informuje "Daily Telegraph". Trwający...

Tagi Lecz nadciśnienie skutecznie

Grupy Lecz nadciśnienie skutecznie

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...