Lokalizacja tkanki tłuszczowej w ciele pomaga określić ryzyko raka lub choroby serca

Lokalizacja tkanki tłuszczowej w ciele pomaga określić ryzyko raka lub choroby serca

Do niedawna panował pogląd, że jednym z najważniejszych wskaźników ryzyka rozwoju chorób powiązanych z otyłością jest BMI. Amerykańscy naukowcy wykazali jednak, że osoby z podobnym wskaźnikiem BMI mogą być w różnym stopniu narażone na raka i chorobę serca – wszystko zależy od lokalizacji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Otyłość brzuszna a zdrowie

Ryzyko śmierci i chorób związanych z otyłością może różnić się u osób z podobnym BMI. Jak udowodnili naukowcy, przyczyną tych różnic może być tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicach brzucha. Prowadzone przez ponad siedem lat badanie wykazało, że osoby z otyłością brzuszną są w większym stopniu narażone na chorobę serca i raka niż te o podobnym BMI, u których tkanka tłuszczowa jest zgromadzona w innych partiach ciała.

Nie od dziś wiadomo, że otyłość brzuszna jest groźna dla zdrowia, ale w opublikowanych niedawno badaniach po raz pierwszy wykorzystano tomografię komputerową do zbadania zapasów tkanki tłuszczowej w konkretnych miejscach w celu określenia ich wpływu na ryzyko rozwoju chorób.

Badania nad związkiem lokalizacji tkanki tłuszczowej z ryzykiem chorób

W przeprowadzonym badaniu naukowcy usiłowali znaleźć związek między umiejscowieniem tkanki tłuszczowej i specyficznymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób serca i raka, który pozwoliłby na wyjaśnienie, dlaczego osoby o podobnym BMI, a odmiennych typach sylwetki doświadczają różnych schorzeń powiązanych z otyłością.

W badaniu udział wzięło 3086 osób. Zbadano u nich nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, wokół tkanki serca i dookoła tętnicy aorty. Następnie przez siedem lat uczestnicy badania byli regularnie badani w kierunku schorzeń serca i chorób nowotworowych. Średni wiek badanych wynosił 50 lat, a niemal połowę z nich stanowiły kobiety.

U każdego uczestnika badania oceniono za pomocą tomografii komputerowej obszary nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Po pewnym czasie określono ich ryzyko choroby serca, raka i śmierci. U 90 osób doszło do problemów z układem krążenia, 141 badanych zachorowało na raka, a 71 osób zmarło. Okazało się, że tkanka tłuszczowa na brzuchu, która jest zwykle wskaźnikiem otłuszczenia narządów wewnętrznych, ma istotny związek z ryzykiem rozwoju choroby serca i raka. Określenie ilości tłuszczu w okolicy brzucha pozwala na przewidzenie ryzyka wystąpienia choroby serca u danej osoby – oznacza to, że otyłość brzuszna może mieć związek z rozwojem chorób nowotworowych i schorzeń układu krążenia.

Ze względu na światową epidemię otyłości, ustalenie grup osób szczególnie podatnych na groźne choroby związane z nadmierną masą ciała ma istotne znaczenie, pozwala bowiem na wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych i leczniczych.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Lokalizacja tkanki tłuszczowej w ciele pomaga określić...

BMI u dzieci

BMI u dzieci

BMI (body mass index) jest powszechnie stosowanym, prostym w obliczeniu wskaźnikiem, pozwalającym ocenić ewentualne...

Tagi Lokalizacja tkanki tłuszczowej w ciele pomaga określić...

Grupy Lokalizacja tkanki tłuszczowej w ciele pomaga określić...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...