Masło orzechowe dobre dla serca?

Masło orzechowe dobre dla serca?

Słodko-słony, wyrazisty smak masła orzechowego ma swoich zwolenników, choć nie brak osób, które sceptycznie podchodzą do tego produktu, uważając go za niezdrową przekąskę. Dietetycy przekonują, że negatywny stosunek do masła orzechowego nie ma uzasadnienia, jest to bowiem wartościowy pod względem odżywczym pokarm. Co więcej, produkt ten ma korzystny wpływ na układ krążenia.

Składniki odżywcze w maśle orzechowym

Zarówno orzechy arachidowe, jak i masło orzechowe to bogate źródło białka, kwasu foliowego, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, niacyny, błonnika oraz witaminy E. Ponadto produkty te zawierają resweratrol – substancję o właściwościach antyoksydacyjnych. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, resweratrol chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, a błonnik sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi. Zawartość tych substancji sprawia, że masło orzechowe w pozytywny sposób oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, chroniąc go przed groźnymi schorzeniami.

Masło orzechowe a odchudzanie

Mimo iż masło orzechowe to produkt wysokokaloryczny, warto włączyć go do swojego jadłospisu – umiarkowane jego spożycie nie tylko nie spowoduje wzrostu wagi, ale wręcz może pomóc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Orzechy arachidowe, wchodzące w skład masła orzechowego, są bowiem bogate w zdrowe tłuszcze, białko oraz błonnik. Nawet niewielka ich porcja syci na długo, dzięki czemu kolejny posiłek jest zwykle mniej obfity. Zmniejsza się również ochota na kaloryczne, niezdrowe przekąski, takie jak chipsy ziemniaczane, ciastka oraz czekoladki.

Zdrowe produkty spożywcze nie muszą być pozbawione smaku, a słodkości nie zawsze są niezdrowe. Przykład masła orzechowego pokazuje dobitnie, że słodycze mogą być wartościowe pod względem odżywczym. Spożywając masło orzechowe w rozsądnych ilościach, możemy zyskać na zdrowiu i uchronić się przed chorobami układu krążenia, takimi jak miażdżyca. Ponadto mamy szansę pozbyć się zbędnych kilogramów bez daleko idących wyrzeczeń.

Joanna Brodziak

Zdjęcie autorstwa Matias Garabedian / CC BY.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Masło orzechowe dobre dla serca?

Tagi Masło orzechowe dobre dla serca?

Grupy Masło orzechowe dobre dla serca?

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.