Masz 40 lat? Jeszcze nie jest za późno na trening wytrzymałościowy!

Masz 40 lat? Jeszcze nie jest za późno na trening wytrzymałościowy!

Francuscy naukowcy wykazali, że umiarkowanie intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe wpływają pozytywnie na układ krążenia bez względu na wiek, w którym zaczęto treningi. Korzyści płynące z treningu wytrzymałościowego uznano za znaczące i porównywalne u osób, które zaczęły ćwiczyć przed ukończeniem 30 lat lub po 40 urodzinach.

Badanie nad efektywnością ćwiczeń po 40

W badaniu udział wzięło 40 zdrowych mężczyzn w wieku 55-70 lat, których podzielono na dwie grupy, w zależności od natężenia ćwiczeń i wieku, w którym zaczęli treningi. W pierwszej grupie znalazło się 10 mężczyzn, którzy w całym swoim życiu nie ćwiczyli dłużej niż dwie godziny w tygodniu. Natomiast do drugiej grupy przypisano 30 mężczyzn, którzy przez ponad pięć ostatnich lat ćwiczyli co najmniej siedem godzin w tygodniu. W drugiej grupie 16 mężczyzn zaczęło trenować przed 30 urodzinami, a 14 – po 40 roku życia.

Regularną formą aktywności ruchowej uczestników badania była jazda na rowerze lub bieganie. Ci, którzy zaczęli ćwiczyć przed 30 trenowali przez średnio 39 lat (niektórzy zaczęli już w wieku 22 lat). Z kolei mężczyźni, którzy zaczęli w wieku 40 lat, ćwiczyli przez średnio 18 lat. Wszyscy panowie zostali gruntownie przebadani – wykonali test wysiłkowy maksymalny, poddano ich echokardiografii spoczynkowej i obciążeniowej, a także analizie tętna.

Ruch a zdrowie

Analiza wyników badania pokazała, że tętno w stanie spoczynku było zbliżone u mężczyzn aktywnych ruchowo, bez względu na wiek, w którym zaczęli treningi. Natomiast u mężczyzn preferujących siedzący tryb życia tętno było wyraźnie większe. Także w kwestii maksymalnego poboru tlenu zaobserwowano podobne wyniki u aktywnych mężczyzn oraz wyraźnie słabsze rezultaty u uczestników badania, którzy unikają ćwiczeń.

Echokardiografia wykazała, że u ćwiczących mężczyzn doszło do powiększenia lewej komory serca i obu przedsionków, natomiast u mało aktywnych panów zanotowano wyraźne (i niekorzystne) zgrubienie ścian naczyń krwionośnych. Oznacza to, że aktywność fizyczna lub jej brak w znaczący sposób oddziałuje na stan zdrowia serca. Trening wytrzymałościowy przyczynia się bowiem do zwiększenia masy mięśniowej i zwalczania stresu oksydacyjnego. Ponadto korzystnie oddziałuje na gęstość kości.

W miarę upływu czasu w organizmie zachodzą zmiany biologiczne, które mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów. Skutkom procesu starzenia można jednak przeciwdziałać – pracę układu krążenia można usprawnić poprzez regularne ćwiczenia, nawet jeśli regularne treningi zaczynamy dopiero po 40.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Masz 40 lat? Jeszcze nie jest za późno na trening...

Praca serca

Serce w czasie spoczynku wykonuje 70-75 skurczów na minutę. Objętość krwi wyrzucana z jednej komory podczas skurczu wynosi ok. 70...

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa korzystnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem...

Tagi Masz 40 lat? Jeszcze nie jest za późno na trening...

Grupy Masz 40 lat? Jeszcze nie jest za późno na trening...

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.