Medyczny superklej alternatywą dla szwów chirurgicznych!

Medyczny superklej alternatywą dla szwów chirurgicznych!

Amerykańscy naukowcy opracowali substancję, która działa jak klej, łącząc brzegi rany i hamując krwawienie. Badacze przewidują, że w ciągu 2 lat właściwości medycznego superkleju znajdą zastosowanie podczas standardowych operacji serca.

Czym jest klej chirurgiczny?

Inspiracją do powstania medycznego superkleju były ślimaki oraz ich zdolność przywierania do powierzchni różnego typu. Nowatorska substancja jest przeznaczona do „łatania” wad serca podczas zabiegów chirurgicznych i do hamowania krwawienia w sytuacjach kryzysowych (np. na polu walki). Chirurgiczny klej może być w przyszłości stosowany w celu poprawy skuteczności szwów i klamer w trakcie operacji naczyń krwionośnych, jelit oraz serca. Jego twórcy po cichu liczą, że nowa substancja zastąpi obie metody zamykania ran.

Jak działa medyczny superklej? Preparat funkcjonuje jak wodoodporna plomba, którą utrwala się w kilka sekund za pomocą światła ultrafioletowego. Chirurgiczny klej może być stosowany podczas inwazyjnych zabiegów, skleja bowiem tkanki jelit, naczyń krwionośnych oraz serca. Naukowcy mają nadzieję, że substancja znajdzie zastosowanie także w mniej inwazyjnych zabiegach.

Badania nad medycznym superklejem

Nowatorska substancja została przebadana na sercach świń, które są zbliżone budową do serca człowieka. Chirurgiczny klej został zastosowany podczas operacji – okazało się, że preparat szybko naprawia wszelkie defekty w obrębie serca. Czy medyczny superklej jest w pełni bezpieczny także dla ludzi? Potrzeba dalszych badań, by stwierdzić to jednoznacznie. Naukowcy są jednak dobrej myśli – ich zdaniem superklej przejdzie pomyślnie wszystkie testy i zostanie wprowadzony do powszechnego użytku w ciągu 2-3 lat. Badania są niezbędne również w celu ustalenia okresu trwałości preparatu.

Układ sercowo-naczyniowy jest złożony i dynamiczny – stały przepływ krwi oraz skurcze tkanek stwarzają trudne warunki dla opracowanych dotąd „klejów”. Nowatorski superklej działa optymalnie mimo niesprzyjających czynników, dlatego lekarze wiążą z nim niemałe nadzieje.

Joanna Brodziak

Źródło: BBC News

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Medyczny superklej alternatywą dla szwów...

Metody operacyjne by-passów

Metody operacyjne by-passów

Wszystkie metody leczenia choroby niedokrwiennej serca mają na celu poprawę przepływu krwi przez zwężone naczynia wieńcowe, a co...

Operacje bariatryczne dla serca

Operacje bariatryczne dla serca

Operacje bariatryczne mogą prowadzić do utraty kilogramów oraz utrzymania niższej wagi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób...

Tagi Medyczny superklej alternatywą dla szwów...

Grupy Medyczny superklej alternatywą dla szwów...

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...

Grupa Angioplastyka

Grupa Angioplastyka

Możesz się tu podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z angioplastyką, obawami przed zabiegiem, rehabilitacją oraz możliwymi powikłaniami pozabiegowymi.

Grupa Operacja metodą Rossa

Grupa Operacja metodą Rossa

Lekarze proponują Ci operację metodą Rossa? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o tej metodzie? Zdobądź wiedzę z pierwszej ręki rozmawiając z użytkownikami, którzy zdecydowali się na...