Metabolicznie zdrowi mimo otyłości?

Metabolicznie zdrowi mimo otyłości?

Wbrew obiegowej opinii, otyłość nie zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń metabolicznych. Irlandzcy naukowcy przekonują, że o dobrym stanie zdrowia metabolicznego świadczy nie tyle szczupłość, co niski poziom markerów stanu zapalnego w organizmie.

Ryzyko chorób metabolicznych

Otyłość automatycznie nasuwa skojarzenia z problemami zdrowotnymi i zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy oraz chorób serca. Nie wszystkie otyłe osoby doświadczają jednak tych schorzeń. Wiele osób mimo zbędnych kilogramów nie ma ani nadciśnienia, ani zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, a to właśnie te czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolicznych. W rezultacie osoby te pozostają metabolicznie zdrowe, choć są wyraźnie otyłe. Według danych szacunkowych do tej grupy należy około 35% otyłych osób.

W latach 2010 –2011 naukowcy z Uniwersytetu w Cork przeprowadzili badania, które wykazały, że metabolicznie zdrowe osoby – zarówno otyłe, jak i te o prawidłowej wadze – mają niższy poziom markerów stanu zapalnego w organizmie. Wskaźnik BMI nie miał tu znaczenia. W trakcie badań naukowcy przeanalizowali dane 2040 osób między 50 a 69 rokiem życia. Uczestnicy badania wypełnili ankietę dotyczącą ich trybu życia, ponadto byli poddani badaniom (badanie krwi, BMI, profile metaboliczne, markery stanu zapalnego).

Markery stanu zapalnego u osób metabolicznie zdrowych

Analiza poziomu markerów stanu zapalnego wykazała, że u osób metabolicznie zdrowych (zarówno szczupłych, jak i otyłych) poziom białych krwinek i białek ostrej fazy jest niższy, a poziom adiponektyny (hormonu o właściwościach przeciwzapalnych) jest wyższy niż u osób podatnych na zaburzenia metaboliczne.

Dotychczas związek otyłości z cukrzycą lub chorobami serca uchodził za oczywistość, ale – jak wykazały badania naukowe – w wielu przypadkach zależność ta nie występuje. Nie wszystkie otyłe osoby są w większym stopniu narażone na problemy zdrowotne, konieczne jest więc ustalenie nowych, lepszych metod identyfikowania osób z największym ryzykiem chorób metabolicznych. Dobrą strategią, pozwalającą określić osoby potrzebujące pomocy medycznej, mogą być markery stanu zapalnego.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Metabolicznie zdrowi mimo otyłości?

Tagi Metabolicznie zdrowi mimo otyłości?

Grupy Metabolicznie zdrowi mimo otyłości?

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...