Metoda OCT na zawał serca

Można zmniejszyć śmiertelność pacjentów z zawałem serca w Polsce dzięki zastosowaniu ultrasonografii wewnątrzwieńcowej i metody OCT - powiedział doc. dr hab med. Dariusz Dudka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zespół pod jego kierownictwem przeprowadził trzy operacje transmitowane do USA w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów inwazyjnych - Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT).

"Śmiertelność we wszystkich ośrodkach akademickich i pozaakademickich w Polsce w zawale serce wynosi w tej chwili mniej więcej 3-5 procent, więc są to niskie wskaźniki. Jest też niewątpliwym sukcesem, że prawie cała powierzchnia kraju jest pokryta przez sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej, które leczą całodobowo pacjentów z zaostrzeniem choroby wieńcowej" - powiedział w środę doktor Dudek.

Zwrócił on jednak uwagę, że ten dosyć niski wskaźnik można jeszcze zredukować. Według niego należy przejść przy leczeniu pacjentów z zawałem serca z poziomu obrazowania angiograficznego na ultrasonografię wewnątrzwieńcową i metodę OCT (Optyczna Koherentna Tomografia).

"Dzięki angiografii widzimy tętnicę w milimetrach, zaś jeżeli zastosujemy ultrasonografię wewnątrzwieńcową to przechodzimy na poziom kilkuset mikrometrów, a więc widzimy z dokładnością jednej dziesiątej milimetra. W momencie, gdy użyjemy u tego samego pacjenta OCT, to dochodzimy do rozdzielczości dziesięciu mikronów. Widzimy wtedy z dokładnością jednej setnej milimetra. Dzięki temu kardiolog inwazyjny jest w stanie widzieć naczynie wieńcowe u pacjenta w zawale serca z dokładnością niemalże mikroskopu" - powiedział doktor Dudka.

Jak podkreślił, dzięki temu można precyzyjniej zaplanować terapię, rodzaj używanego stentu (niewielkich rozmiarów sprężynka, umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia drożności naczynia) oraz techniki wyłapujące skrzeplinę.

Jak dodał Dudka, obecnie ultrasonografia jest obecnie dostępna we wszystkich ośrodkach akademickich zaś OCT w Instytucie Kardiologii w Krakowie i Warszawie.

"Metody te mogą być stosowane w Polsce, ale nie są finansowe jako metody obrazowe przez NFZ. Na pewno to będzie potrzebne jak zostaną ostateczne ustalone wytyczne jak korzystać z tych metod" - powiedział Dudka.

15 października - w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów Inwazyjnych - Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT), który odbywa się w Waszyngtonie - została przeprowadzona transmisja z trzech zabiegów inwazyjnych przeprowadzonych w Krakowie. Jak wyjaśnił doktor Dudka, zespół pod jego kierownictwem w trakcie środowej transmisji zajął się pacjentem z zawałem serca oraz dwoma innymi (kobietą i mężczyzną) ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej. Operacje odbyły się w Pracowni nr 2 Zakładu Hemodynamiki i Angiokardiologii Instytutu Kardiologii UJ CM Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W kongresie bierze udział ponad 20 tys. kardiologów z całego świata. Zabiegi - którą są transmitowane do USA - są przeprowadzane w najlepszych ośrodkach w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Szpital w Krakowie jako jedyny z Polski przedstawi swoją pracy.

Nauka w Polsce PAP, 2008-10-23

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Metoda OCT na zawał serca

ECHO serca (USG serca)

ECHO serca (USG serca)

Echo serca (USG serca, echokardiografia, UKG, ultrasonokardiografia) jest badaniem, które pozwala na ocenę budowy serca i jego...

Tagi Metoda OCT na zawał serca

Grupy Metoda OCT na zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....