Mężczyzno - badaj się!

Mężczyzno - badaj się!

Badania profilaktyczne zajmują niskie miejsce na liście priorytetów u większości mężczyzn. Tylko nieliczni panowie pamiętają o regularnych badaniach krwi i moczu, badaniach prostaty i pomiarach ciśnienia krwi. Najwyższy czas zmienić ten niekorzystny trend i wprowadzić modę na badania kontrolne!

Jakie badania diagnostyczne warto wykonywać?

Choroby układu sercowo-naczyniowego nie zawsze dają o sobie znać – nierzadko pierwszym symptomem schorzenia jest zawał mięśnia sercowego. Dzięki regularnym badaniom diagnostycznym schorzenia układu krążenia mogą być wykryte na odpowiednio wczesnym etapie, gdy zmiana diety, zwiększenie aktywności ruchowej, odstawienie używek i utrata zbędnych kilogramów wystarczą do uzyskania wyraźnej poprawy stanu zdrowia.

Istotne informacje na temat układu krążenia możemy otrzymać za pomocą zwykłego badania krwi. Oznaczenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi pozwala bowiem na wykrycie miażdżycy naczyń krwionośnych i podjęcie leczenia. Wskazane jest również poddawanie się badaniu EKG i badaniu echa serca. Badania tego typu służą ocenie stanu serca i jego funkcjonowania.

Kontrolować należy również ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom glukozy we krwi, zwłaszcza w wieku dojrzałym.

Badania układu moczowo-płciowego u mężczyzn

Schorzenia uroonkologiczne to powszechny problem wśród mężczyzn. Niestety, wielu panów unika konsultacji z lekarzem, uznając problemy tego typu za wstydliwe. Bagatelizowanie niepokojących objawów (ból podczas oddawania moczu, krwiomocz itp.) może mieć przykre konsekwencje, dlatego warto przełamać opór i zdecydować się na wizytę u urologa.

Program Mężczyzna 45+

Obecnie realizowany jest program rządowy Mężczyzna 45+, który ma na celu promocję działań profilaktycznych, zmierzających do redukcji ryzyka rozwoju nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn. W zapobieganiu schorzeniom nowotworowym kluczową rolę odgrywa zdrowy tryb życia (zbilansowana dieta, aktywność fizyczna) oraz regularne badania diagnostyczne (badanie poziomu PSA raz w roku po ukończeniu 50 lat, comiesięczne samobadanie jąder). Niepokojące zmiany należy badać – służą temu badania poziomu markerów nowotworowych i badania USG, w tym badanie USG jąder.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Mężczyzno

Badania kardiologiczne

Badania kardiologiczne

Badania kardiologiczne to jedne z najważniejszych badań organizmu ludzkiego, ponieważ w ich przebiegu ocenie podlega mięsień...

Tagi Mężczyzno

Grupy Mężczyzno

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa ECHO serca

Grupa ECHO serca

Gdzie udać się w celu wykonania badania, jak je prawidłowo odczytać i zinterpretować, jakie dolegliwości mogą zostać zdiagnozowane przy pomocy ECHO serca – tego i jeszcze...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.