Miganie przedsionków zwiększa ryzyko demencji starczej

Miganie przedsionków zwiększa ryzyko demencji starczej

Wcześniejsze badania naukowe udowodniły, że popularny typ nieregularnego bicia serca - migotanie przedsionków może prowadzić do udaru, który z kolei zwiększa ryzyko rozwoju demencji starczej. Według najnowszych doniesień naukowych migotanie przedsionków może zwiększyć prawdopodobieństwo demencji także w inny, mniej bezpośredni sposób.

Badania nad wpływem migotania przedsionków na demencję starczą

W celu określenia zależności między demencją starczą a migotaniem przedsionków naukowcy z Dublina poddali badaniom grupę 3 tys. osób, których średni wiek wynosił 74 lata. Eksperyment prowadzono w latach 1994-2008. Dzięki elektronicznej bazie danych badacze upewnili się, że żaden z uczestników testów nie przeszedł udaru ani nie choruje z powodu demencji starczej. 4,3% badanych cierpiało natomiast z powodu migotania przedsionków. U dodatkowych 12,2% osób dolegliwość ta rozwinęła się w czasie trwania eksperymentu.

Aby oszacować jasność umysłu uczestników badania, naukowcy poddawali ich testom co dwa lata. Pacjenci, u których podejrzewano demencję przeszli dodatkowe testy skupiające się na aspekcie fizycznym, neurologicznym i psychologicznym. Poza testami na funkcjonowanie kognitywne, osobom tym wykonano skany mózgu. Diagnoza była wydawana przez panel niezależnych ekspertów.

Wyniki badań nad rozwojem demencji

W czasie 14 lat testów u 18,8% badanych pojawiły się objawy demencji starczej. Naukowcy chcieli sprawdzić, co było bezpośrednią przyczyną rozwoju demencji - migotanie przedsionków czy jego następstwa, jak np. udar. Wiadomo bowiem, że osoby cierpiące z powodu migotania przedsionków cechują się większą podatnością na inne choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, u których nie występują zaburzenia pracy serca.

Dodatkowe badania trwały 7 lat. W tym czasie okazało się, że osoby chore na migotanie przedsionków były o 40-50% bardziej podatne na rozwój różnych typów demencji, np. choroby Alzheimera, niż osoby, u których nie występowały zaburzenia pracy serca. Wśród osób, u których zdiagnozowano demencję były też takie, które nie przeszły wcześniej udaru.

Wyniki badań sugerują więc, że zależność między demencją starczą a migotaniem przedsionków może mieć podłoże nie związane z udarem.

Identyfikacja czynników ryzyka demencji jest bardzo ważna w znalezieniu sposobu na opóźnienie rozwoju tej uciążliwej dolegliwości, a także w zapobieganiu chorobom ściśle z nią związanych, takim jak choroba Alzheimera.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Miganie przedsionków zwiększa ryzyko demencji starczej

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu, występującym u ludzi dorosłych. Cechą charakterystyczną migotania...

Tagi Miganie przedsionków zwiększa ryzyko demencji starczej

Grupy Miganie przedsionków zwiększa ryzyko demencji starczej

Grupa Migotanie przedsionków

Grupa Migotanie przedsionków

Porozmawiaj o zabiegach likwidujących migotanie przedsionków. Opowiedz jak to schorzenie przebiega u Ciebie i jak sobie z nim radzisz. Zapytaj lub podziel się swoimi...

Grupa Problem z pamięcią, luki w pamięci

Grupa Problem z pamięcią, luki w pamięci

Coraz częściej zdarzają Ci się luki w pamięci? Niepokoi Cię, że trudność stanowi zapamiętanie prostych rzeczy? Być może cierpisz na jakąś chorobę lub poddany jesteś dużemu...

Grupa Zaburzenia świadomości

Grupa Zaburzenia świadomości

Dokuczają Ci zaburzenia świadomości? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich przyczynie, leczeniu oraz skutkach porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami, którzy również się z...