Migrena a ryzyko zawału serca

Migrena a ryzyko zawału serca

Osoby cierpiące na bóle migrenowe są dwukrotnie bardziej narażone na zawał serca i mają podwyższone ryzyko udaru mózgu - wynika z badań, o których informuje pismo "Neurology".

Migrena to jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na dźwięk i światło. Na migreny cierpią przeważnie osoby między 25 a 55 rokiem życia; trzy razy częściej kobiety.

Wcześniejsze badania wskazywały, że istnieje związek między migrenami a chorobami układu krążenia. Wydawało się jednak, że dotyczy on przed wszystkim osób cierpiących na migreny z aurą, czyli krótkotrwałymi objawami neurologicznymi, które poprzedzają atak bólu migrenowego. Najczęściej są to zaburzenia wzroku - mroczki, błyszczące zygzaki, gwiazdki przed oczami, ale mogą też wystąpić zaburzenia czucia, jak mrowienie lub drętwienie ust i ręki; zaburzenia mowy i niedowład połowiczy.

Naukowcy z Collegium Medycznego im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku przebadali 6.102 pacjentów cierpiących na migreny oraz 5.243 osób, u których nie stwierdzono tych ciężkich bólów głowy. Uczestnicy byli w wieku od 18 do 80 roku życia. Poproszono ich o wypełnienie ankiet na temat ogólnego stanu zdrowia, jakichkolwiek potwierdzonych problemów z układem sercowo-naczyniowym oraz częstości i nasilenia bólów głowy, jak również towarzyszących im objawów.

Analiza wykazała, że w grupie pacjentów z migrenami odsetek zawałów serca był ponad dwukrotnie wyższy niż w grupie kontrolnej - odpowiednio 4,1 proc. i 1,9 proc. Wzrost ryzyka był niemal trzykrotny dla osób, które przeżywały migreny z aurą.

Pacjenci cierpiący na migrenowe bóle głowy byli tez o 60 proc. bardziej narażeni na udar mózgu. Poza tym, o połowę (tj. 50 proc.) częściej mieli cukrzycę, nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. Są to znane czynniki ryzyka chorób układu krążenia.

Badacze wykazali jednak, że czynniki te nie wyjaśniają w pełni podwyższonego ryzyka zawału lub udaru w tej grupie.

Zdaniem naukowców, sugeruje to, że migreny i schorzenia układu krążenia mają jakiś wspólny mechanizm rozwoju. Być może są to zaburzenia w funkcjonowaniu śródbłonka, tj. warstwy komórek wyściełającej naczynia krwionośne, spekulują badacze.

"Migrena była dotychczas postrzegana jako bolesne schorzenie, które obniża jakość życia, a nie jako ogólne zagrożenie dla zdrowia ludzi" - komentuje jeden z autorów pracy dr Richard B. Lipton. Zdaniem badacza, pacjenci z migrenami nie powinni jednak wpadać w panikę. Choć są bardziej narażeni na choroby układu krążenia, to ryzyko to ciągle jest bardzo małe.

"Wyniki naszych badań sugerują natomiast, że pacjenci z migrenami i ich lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jak nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i cukrzyca" - zaznacza dr Lipton.

Autorzy pracy, mają nadzieję, że pobudzi ona osoby cierpiące na bóle migrenowe do dbania o zdrowie i obniżanie ryzyka chorób serca poprzez regularne ćwiczenia, unikanie palenia, kontrolę ciśnienia krwi.

W przyszłości naukowcy planują sprawdzić m.in., czy skuteczne leczenie migreny zmniejsza ryzyko problemów z układem krążenia.

Nauka w Polsce PAP, 2010-02-17

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Migrena a ryzyko zawału serca

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego zależy przede wszystkim od stopnia zawału, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od...

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Wczesna menopauza a zawał serca

Wczesna menopauza a zawał serca

Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. rokiem życia mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażone na zawał, udar i inne...

Tagi Migrena a ryzyko zawału serca

Grupy Migrena a ryzyko zawału serca

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.