Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

Aż 8,4 mln Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, z czego aż 33 proc. nie jest świadomych swojej choroby, a tylko 12 proc. jest prawidłowo leczonych - alarmowali lekarze kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej 5. edycję Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej pt.: "Servier dla Serca".

Według prof. Tomasza Grodzickiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Statystyki wskazują, że w 2000 roku na świecie żyło niemal 1 mld osób z nadciśnieniem, a w 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 560 mln osób.

Dane te są alarmujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, czy udar mózgu. Z tego powodu uważa się je za główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych - przed paleniem i wysokim poziomem cholesterolu.

W Polsce na nadciśnienie cierpi 8 mln osób, a drugie tyle jest nim zagrożonych. Tym bardziej niepokojący jest fakt, że ok. 30 proc. Polaków cierpiących na nadciśnienie nie jest tego świadomych, a tylko u 12 proc. nadciśnienie jest prawidłowo leczone i kontrolowane, podkreślił prof. Grodzicki.

Aby zwiększyć świadomość Polaków na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz znaczenia profilaktyki tych schorzeń, w tym zdrowego stylu życia i regularnych badań kontrolnych, już od 5 lat prowadzone są akcje edukacyjno-profilaktyczne "Servier dla Serca".

Jak mówił koordynator akcji prof. Andrzej Januszewicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie, w ramach dotychczasowych czterech edycji kampanii, ponad 24 tys. Polaków z 94 miast przeszło bezpłatne badania pod kątem czynników ryzyka chorób układu krążenia. W kardiobusie, który każdego roku odwiedza ponad 20 miast można zbadać poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze, częstość akcji serca, obliczyć wskaźnik masy ciała i uzyskać poradę kardiologa.

Do tej pory, u ponad 90 proc. przebadanych w kadiobusie osób stwierdzono występowanie przynajmniej jednego z czynników ryzyka chorób układu krążenia, podkreślił prof. Januszewicz. Zalicza się tu m.in. nadwagę i otyłość, wysoki poziom całkowitego cholesterolu, palenie papierosów, cukrzycę, brak regularnej aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę - zbyt bogatą w niezdrowe tłuszcze i sól, a ubogą w warzywa i owoce oraz wiek.

Ostatnio do grupy tej włączono również tętno. Według prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Andrzeja Rynkiewicza z Akademii Medycznej w Gdańsku, choć za prawidłowe uważa się tętno 70-75 uderzeń serca na minutę, to najmniejsze ryzyko zgonu z dowolnych przyczyn mają osoby, których tętno spoczynkowe wynosi 50-60.

Analiza danych zebranych podczas akcji "Servier dla Serca" wykazała też, że niemal 40 proc. pacjentów miało wartości ciśnienia tętniczego powyżej normy. Jedna trzecia z nich nie była tego świadoma.

Jak przypomniał prof. Grodzicki, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, aktualnie nadciśnienie diagnozuje się wówczas, gdy pacjent ma trwale podwyższone ciśnienie krwi o wartościach równych lub wyższych niż 140/90 mmm Hg (milimetrów słupka rtęci). Do rozpoznania i klasyfikacji stopnia nadciśnienia wystarczy podwyższenie tylko jeden z tych dwóch wartości.

Aż 86 proc. osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie było otyłych, a u 47 proc. stwierdzono podwyższony poziom całkowitego cholesterolu; 17 proc. miało zbyt wysoki poziom cukru we krwi.

Zdaniem prof. Januszewicza, niepokojący jest fakt, że aż 40 proc. badanych, którzy mieli już wcześniej wykryte nadciśnienie, nie stosowało się do zaleceń lekarskich z tym związanych. Specjalista upatruje tu głównej przyczyny nieskuteczności leczenia pacjentów z nadciśnieniem.

Jak podkreślali specjaliści, w Polsce choroby układu sercowo- naczyniowego są przyczyną aż 47 proc. zgonów i plasują się pod tym względem na pierwszym miejscu. Umieralność z ich powodu jest w Polsce dwukrotnie wyższa niż w krajach UE - każdego dnia umiera na nie 500 osób.

Prof. Rynkiewicz uważa, że statystyki te można zmienić i w dużej mierze zależy to od nas samych. "Musimy pamiętać, że choć geny mają wpływ na ryzyko nadciśnienia i chorób serca, to czynnikiem który kształtuje nasze zdrowie aż w 40-60 proc. jest styl życia" - podsumował kardiolog.

Tegoroczna akcja "Servier dla Serca" potrwa do 9 listopada i obejmie 28 miast. Więcej na temat samej akcji można przeczytać na stronie internetowej (www.dbajoserce.pl).

Nauka w Polsce PAP, Joanna Morga, 2007-10-01

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

HDL Cholesterol

HDL cholesterol to frakcja cholesterolu o dużej gęstości (High Density Lipoproteins) odpowiedzialna jest za transport powrotny...

Hiperlipidemia

Hiperlipidemia

W diagnostyce zaburzeń gospodarki lipidowej uzyskanie wiarygodnych wyników wymaga standaryzacji pobierania i przygotowania...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc....

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Przeprowadzona w London Chest Hospital pionierska operacja leczy nadciśnienie tętnicze - informuje "Daily Telegraph". Trwający...

Tagi Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

Grupy Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...