Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku
Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku. Nigdy nie jest na to za późno - zgodzili się specjaliści obecni na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej problemowi choroby nadciśnieniowej u osób starszych. Jak przypomnieli, warto poruszać ten problem, gdyż nasze społeczeństwo starzeje się i coraz częściej będziemy mieć do czynienia z 80- a nawet 100-latkami cierpiącymi na tę dolegliwość.

Szacuje się, że na nadciśnienie choruje w Polsce 30 proc. dorosłych. Jednocześnie, ponad 25 proc. naszej populacji stanowią ludzie starzy, czyli po 60 roku życia (zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia), wśród których nadciśnienie ma już 65-70 proc.

"Staje się to prawdziwym wyzwaniem dla współczesnej medycyny - mówi prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz krajowy specjalista w dziedzinie geriatrii. - Tym bardziej, że to właśnie wysokie ciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka zgonów na świecie, wyprzedza nawet palenie tytoniu i podwyższony cholesterol".

W jaki sposób choroba ta nam zagraża? Jak wyjaśniają eksperci, zbyt wysokie ciśnienie krwi płynącej przez układ krążenia sprawia, że uszkodzeniu ulegają naczynia tętnicze, a serce zmuszone jest do nadmiernej pracy. Nieleczone nadciśnienie szybko prowadzi do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek i demencji starczej.

Nadciśnienie można rozpoznać dość szybko - do pełnej diagnozy wystarczą zazwyczaj 2-3 wizyty lekarskie. Oznaką choroby są wartości ciśnienia skurczowego wyższe lub równe 140 mmHg, a rozkurczowego równe bądź wyższe od 90 mmHg. Trwale podwyższone ciśnienie tętnicze zawsze wymaga obniżenia.

"Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nadciśnienie ma prawie 1 miliard ludzi na Ziemi! A do 2025 roku liczba ta wzrośnie do 1,56 mln - ostrzega prof. Grodzicki. - To ogromne zagrożenie". Jak dodaje, w Polsce z powodu tego schorzenia cierpi około 8 mln osób, a kolejne 30 proc. zachoruje wkrótce, gdyż ich ciśnienie już teraz określane jest jako "wysokie prawidłowe".

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest, jak wyjaśnia lekarz, starzenie się społeczeństwa. Problem nadciśnienia rośnie bowiem wraz z wiekiem. Tymczasem, w związku z rozwojem cywilizacji, długość życia wydłuża się i w populacjach przybywa ludzi starych. "W dzisiejszych czasach 70-latek ma przed sobą średnio jeszcze 8- 10 lat życia - przypomina Grodzicki. - Już wkrótce będziemy mieć prawdziwy +boom+ 80-latków. Jako lekarze, musimy brać to pod uwagę".

Profesor podkreśla, że, na szczęście, leczenie nadciśnienia przynosi z reguły bardzo dobre rezultaty. Ryzyko udaru zmniejsza aż o 40 proc. Także u ludzi w bardzo podeszłym wieku, po 80-tce, jest zadowalające i obniża ryzyko zgonu o około 20 proc. "Nigdy nie jest więc za późno, aby rozpocząć terapię" - podkreśla Grodzicki.

Zgadza się z tym prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). "W leczeniu osób starszych bardzo ważne jest, aby terapia, oprócz przedłużenia życia, poprawiała także jego jakość, np. poprzez zmniejszenie częstości hospitalizacji pacjenta. Ale na szczęście, w dzisiejszych czasach, potrafimy to robić" - tłumaczy.

Naukowiec podkreśla, iż nie tylko leki mają znaczenie w leczeniu nadciśnienia u ludzi w sędziwym wieku. Niezwykle ważne jest też niepalenie papierosów i, co profesor zaznacza raz za razem, aktywność fizyczna. "To najlepszy i najtańszy lek" - podkreśla.

Nauka w Polsce PAP, Katarzyna Czechowicz, 2008-10-27

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu...

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego będąca klasyfikowana jako stan naglący. Oznacza to,...

Lecz nadciśnienie skutecznie

Lecz nadciśnienie skutecznie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc....

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Nadciśnienie leczone operacyjnie

Przeprowadzona w London Chest Hospital pionierska operacja leczy nadciśnienie tętnicze - informuje "Daily Telegraph". Trwający...

Tagi Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

Grupy Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...