Nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko udaru!

Nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko udaru!

Badania fińskich naukowców wykazały, że spożywanie dużych ilości alkoholu przyczynia się do szybszego postępu zmian miażdżycowych u mężczyzn w średnim wieku. Testy stanowiły element prowadzonego od lat 80. XX wieku badania „FinDrink Study”.

Ryzyko udaru a podaż alkoholu u mężczyzn

Przyspieszony rozwój miażdżycy zaobserwowano u mężczyzn, którzy spożywali co najmniej sześć porcji napoju alkoholowego w trakcie jednego wieczoru. U badanych, którzy przynajmniej raz w roku doświadczali kaca, zanotowano zwiększone ryzyko udaru. Kac, czyli tzw. zespół dnia następnego, zwiększał ryzyko udaru niezależnie od ilości spożywanego alkoholu. Prawdopodobieństwo udaru rosło u osób z nadwagą i nadciśnieniem. Badani, którzy spożywają duże ilości alkoholu częściej niż dwa razy w tygodniu, byli również w większym stopniu narażeni na zgon w wyniku udaru.

Badania nad wpływem alkoholu na zdrowie

Badanie „FinDrink Study” prowadzono na próbie populacyjnej 2600 mężczyzn zamieszkujących wschodnią część Finlandii. Na początku ustalono u nich poziom konsumpcji alkoholu, a stan zdrowia monitorowano co kilka lat, korzystając z ich danych medycznych. Analiza uzyskanych informacji wykazała, że mężczyźni spożywający duże ilości alkoholu byli bardziej podatni na problemy zdrowotne. O ile umiarkowana podaż alkoholu wręcz obniżała u nich ryzyko udaru, duże ilości trunków alkoholowych wyraźnie zwiększały ryzyko udaru i śmierci w jego następstwie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru było większe u mężczyzn, którzy doświadczali nadciśnienia, choroby wieńcowej, niewydolności serca, migotania przedsionków, cukrzycy typu 2 i asymptomatycznego zwężenia tętnicy szyjnej. Do czynników ryzyka udaru należały również: palenie papierosów, nadwaga i wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Alkohol spożywany w umiarze przez zdrowe, dorosłe osoby nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Wręcz przeciwnie – jak pokazuje przykład czerwonego wina – może korzystnie oddziaływać na układ krążenia. Nieumiarkowane spożycie napojów alkoholowych nie pozostaje jednak obojętne dla zdrowia, dlatego w kwestii „procentów” warto zachować rozsądek.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza rozwój...

Tagi Nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza rozwój...

Grupy Nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza rozwój...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.