Nawyki, które szkodzą twojemu sercu

Nawyki, które szkodzą twojemu sercu

Każdy z nas chciałby mieć przysłowiowe serce jak dzwon. Niestety, czasami zamiast przysłużyć się swojemu zdrowiu, nieświadomie szkodzimy mu, narażając się tym samym na poważne schorzenia.

Jakie przyzwyczajenia warto zmienić?

Choroby układu sercowo-naczyniowego to powszechny problem, zwłaszcza wśród osób w wieku dojrzałym. Zazwyczaj schorzenia tego typu rozwijają się stopniowo, w wyniku działania wielu czynników. Istotną rolę w etiologii chorób układu krążenia pełnią następujące złe nawyki:

 • Oglądanie telewizji – ta czynność sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla serca, ale gdy spędzamy kilka godzin, siedząc, ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu rośnie, nawet pomimo regularnych ćwiczeń fizycznych. Długotrwały brak ruchu może bowiem niekorzystnie wpływać na poziom tłuszczu i cukru we krwi.
 • Skrywanie emocji – osoby, które duszą w sobie gniew lub ukrywają smutek albo depresję, stają się bardziej podatne na problemy z sercem.
 • Ignorowanie chrapania – ta powszechna przypadłość może być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego, czyli zaburzenia, które może powodować znaczne skoki ciśnienia krwi i zwiększać ryzyko rozwoju choroby serca.
 • Zaniedbania w higienie jamy ustnej – bakterie wchodzące w skład osadu nazębnego negatywnie oddziałują na cały organizm. Wiele wskazuje na to, że są przyczyną ogólnego stanu zapalnego, który sprzyja rozwojowi miażdżycy.
 • Spożywanie dużych ilości alkoholu – mimo iż czerwone wino ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, nadmiar alkoholu jest niewskazany. Przy zbyt dużej jego podaży dochodzi bowiem do wzrostu ciśnienia krwi. Rośnie również stężenie cholesterolu i zwiększa się ryzyko niewydolności serca.
 • Przejadanie się – w kwestii żywienia warto zachować umiar. Małe porcje jedzenia w niewielkich odstępach czasu to lepszy wybór niż obfite, ciężkostrawne posiłki, ponieważ zmniejszają ryzyko rozwoju otyłości oraz chorób układu krążenia.
 • Jedzenie czerwonego mięsa – wieprzowina i wołowina to bogate źródła tłuszczów nasyconych, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dla zdrowia najkorzystniejsze jest spożywanie ich okazjonalnie.
 • Odkładanie badań diagnostycznych na później – dobre samopoczucie nie musi być oznaką pełni zdrowia, dlatego warto regularnie badać poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także dokonywać pomiarów ciśnienia krwi. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala bowiem na wdrożenie odpowiedniego leczenia i uniknięcie groźnych schorzeń układu krążenia.
 • Palenie papierosów – palacze są znacznie bardziej podatni na rozwój zakrzepicy i miażdżycy tętnic.
 • Zapominanie o przepisanych lekach na nadciśnienie – część chorych świadomie nie przyjmuje środków farmakologicznych w dni, w które czują się dobrze. Inni przypominają sobie o nich tylko wtedy, gdy pojawiają się niepożądane objawy. Tymczasem efekty leczenia nadciśnienia można uzyskać tylko przy regularnym stosowaniu leków.
 • Spożywanie słonych przekąsek – chipsy, słone paluszki i krakersy zawierają duże ilości soli, która zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Niekorzystna dla zdrowia jest również dieta uboga w owoce i warzywa.

Troska o zdrowie nie musi oznaczać rewolucji – nawet niewielkie zmiany w trybie życia mają wpływ na układ krążenia i mogą oddalić od nas widmo miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału lub udaru.

Joanna Brodziak

Źródło: Health

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nawyki, które szkodzą twojemu sercu

Zdrowie kardiologiczne Polaków

Zdrowie kardiologiczne Polaków

Mimo że aż 97% Polaków w badaniach CBOS wskazuje zdrowie jako nadrzędną dla nich wartość, rzeczywistość przedstawia się zupełnie...

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Ćwiczenia zdrowe dla serca!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa korzystnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem...

Zacznij biegać i zyskaj zdrowie!

Zacznij biegać i zyskaj zdrowie!

Od dawna wiadomo, że bieganie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, poprawia gęstość kości i korzystnie wpływa na samopoczucie....

Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Korzyści płynące ze zdrowego odżywiania są powszechnie znane, ale wielu Polaków bagatelizuje zalecenia dietetyczne, tłumacząc się...

Jak zaplanować zdrową dietę?

Jak zaplanować zdrową dietę?

Zdrowe odżywianie to temat, który wzbudza duże zainteresowanie. Mimo iż o zaletach rozsądnej diety nie trzeba nikogo przekonywać,...

Tagi Nawyki, które szkodzą twojemu sercu

Grupy Nawyki, które szkodzą twojemu sercu

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...