Niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko chorób serca

Niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko chorób serca

Wydawałoby się, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mają same zalety. Okazuje się jednak, że zażywanie tych tabletek może być niebezpieczne, szczególnie dla osób cierpiących z powodu chorób serca. Udowodniono bowiem, że prawdopodobieństwo wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych po zastosowaniu lekarstw zwiększa się wprost proporcjonalnie do długości trwania terapii.

Badania nad bezpieczeństwem stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych

Aby sprawdzić jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych dla osób z tzw. grupy ryzyka, naukowcy duńscy przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia wszystkich rodaków. W wyniku analizy zidentyfikowano ponad 83 tys. osób, które przeszły niegdyś zawał serca. Dodatkowo, naukowcy sprawdzili, którzy pacjenci zażywali niesterydowe leki przeciwzapalne i, jak długo trwała ich kuracja. Okazało się, że ponad 40% osób stosowało terapię lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Poza tym, w czasie trwania badań około 54 tys. pacjentów zmarło lub przeszło kolejny zawał.

W wyniku badań oszacowano, że zażywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych przez osoby z grupy ryzyka może zwiększyć prawdopodobieństwo kolejnego zawału serca lub śmierci nawet do 45% (jeśli terapia trwa nie dłużej niż tydzień). Po miesiącu leczenia ryzyko wynosi od 55 do 65%. Badania przeprowadzone w Danii potwierdzają przypuszczenie, że nawet krótkotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Czy niesterydowe leki przeciwzapalne są bezpieczne?

Niesterydowe leki przeciwzapalne brane pod uwagę w badaniu obejmowały kwas acetylosalicylowy, pochodne kwasu propionowego a także wybrane leki na receptę stosowane z leczeniu artretyzmu. Już jakiś czas temu stwierdzono, że niektóre leki na zapalenie stawów mogą zwiększać ryzyko chorób serca, dlatego z rynku wycofano pewne niebezpieczne warianty. W wyniku ostatnich badań odkryto, że nie udało się wyeliminować wszystkich szkodliwych leków tego typu.

Należy podkreślić, że przeanalizowane leki różniły się pod względem stopnia bezpieczeństwa stosowania. Okazało się, że istnieją niesterydowe leki przeciwzapalne, które nie stwarzają żadnego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, niezależnie od długości leczenia. Niestety, leki te mogą prowadzić do innych skutków ubocznych, jak np. krwawienie żołądka. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że nie istnieje całkowicie bezpieczna terapia dla osób z historią zawału serca.

Nowe badania powinny skłonić osoby cierpiące z powodu chorób serca do wnikliwszej analizy stosowanych leków. Najlepiej jest wybrać wariant, który łagodzi objawy choroby, zawierając przy tym najmniejszą możliwą dawkę substancji aktywnych. Należy pamiętać także, że leczenie nie może potrwać zbyt długo tak, aby nie narazić się na powikłania.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko...

Tagi Niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko...

Grupy Niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko...

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...