Nowa metoda leczenia osób z niewydolnością zastawki mitralnej

Nowa metoda leczenia osób z niewydolnością zastawki mitralnej

Niewydolność zastawki mitralnej to bardzo powszechna wada serca, która występuje u około 1/5 osób po 55. roku życia. Obecnie wprowadzana jest procedura wykorzystująca klamerki mitralne, która ma na celu leczenie pacjentów dotkniętych tym typem niewydolności. Jest to innowacyjny i minimalnie inwazyjny sposób leczenia, który ma szanse stać się alternatywą dla operacji serca. Dotychczas niewydolność zastawki mitralnej leczono w zależności od stopnia zaawansowania wady za pomocą leków lub operacji na otwartym sercu.

Klamerki mitralne

System wykorzystujący klamerki mitralne został opracowany z myślą o pacjentach, którzy nie mogą być operowani w sposób tradycyjny. Nowy zabieg może być trwałym w skutkach sposobem leczenia ostrej niedomykalności mitralnej. Ryzyko powikłań jest niskie w porównaniu do klasycznej operacji, a pacjenci są wypisywani ze szpitala w ciągu 48 godzin od zabiegu. Nowatorska procedura wykorzystuje cewnik, za pomocą którego prowadzi się prostą klamerkę przez żyłę udową do lewego przedsionka serca i umieszcza ją w komorze serca. Klamerka zostaje ustawiona w taki sposób, by przytrzymywała razem przednie i tylne klapki zastawki mitralnej. W ten sposób powstaje podwójne otwarcie wylotowe, które pozwala na przepływ krwi po obu stronach klamerki, dzięki czemu zmniejsza się niedomykalność zastawki. Pierwsze przeprowadzone zabiegi powiodły się, dlatego naukowcy mają nadzieję, że również długoterminowe skutki procedury będą pozytywne. Nowa procedura pomaga pacjentom odzyskać niezależność i poprawić jakość życia. Lekarze mają nadzieję, że dzięki wprowadzeniu tego zabiegu do grona standardowych procedur dojdzie do zmniejszenia ilości wizyt pacjentów na izbie przyjęć z powodu nawrotu niepokojących symptomów.

Czym jest niewydolność zastawki mitralnej?

Niewydolność zastawki mitralnej, znana również jako niedomykalność zastawki mitralnej, to najczęstszy rodzaj choroby zastawki serca. Choroba ta pojawia się, gdy przednie i tylne klapy zastawki nie domykają się do końca, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi do tyłu, z lewej komory do lewego przedsionka serca. Im większy jest przeciek, tym więcej krwi musi pompować lewa komora, by utrzymać właściwą pojemność minutową serca. Na dłuższą metę, niewydolność zastawki mitralnej może prowadzić do wielu powikłań, na przykład do rozszerzenia komory serca, migotania przedsionków oraz niewydolności serca. W większości przypadków u osób dotkniętych niewydolnością zastawki mitralnej nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy. Rzadko, zwykle w zaawansowanym stadium choroby, pacjenci mają problemy ze złapaniem oddechu, a także odczuwają łagodny ból w klatce piersiowej lub ogólne zmęczenie. U większości chorych do rozpoznania niewydolności zastawki mitralnej dochodzi podczas badania klinicznego.

Niewydolność zastawki mitralnej to powszechna choroba, która może mieć poważne następstwa. W związku z tym skuteczne i mało inwazyjne metody leczenia tej przypadłości, takie jak zabieg z użyciem klamerki mitralnej, są na wagę złota.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nowa metoda leczenia osób z niewydolnością zastawki...

Zastawki serca

W sercu człowieka wyróżniamy cztery zastawki. Dwie z nich umiejscowione są pomiędzy przedsionkami i komorami; pozostałe dwie w...

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca (niewydolność krążenia, Insufficiaentia cordis (circulatoriae)) jest to zespół objawów spowodowanych...

Tagi Nowa metoda leczenia osób z niewydolnością zastawki...

Grupy Nowa metoda leczenia osób z niewydolnością zastawki...

Grupa Niedomykalność zastawki

Grupa Niedomykalność zastawki

Dowiedz się jak wygląda życie z niedomykalnością zastawki mitralnej i aortalnej o różnym stopniu nasilenia. Porozmawiaj o leczeniu i perspektywie operacji.

Grupa Zastawka

Grupa Zastawka

Porozmawiasz tutaj o wszelkich sprawach związanych z zastawkami: o rodzajach, wadach, przeszczepie oraz wszystkim, co się z tym wiąże.

Grupa Zastawka mitralna

Grupa Zastawka mitralna

Niedomykalność zastawki mitralnej to częsta przypadłość. Dołącz do tej grupy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej zastawce. Porozmawiaj o nasileniu niedomykalności zastawki...