Nowe kanony rehabilitacji kardiologicznej

Jednym z największych osiągnięć XX wieku był rozwój medycyny, a przede wszystkim dokonania w zakresie kardiologii i kardiochirurgii. Współcześni lekarze są w stanie leczyć wiele chorób kardiologicznych dzięki dokładniejszym metodom diagnostycznym, specyficznym lekom, rekonstruującej kardiochirurgii oraz znajomości zasad zapobiegania chorobom.

W Polsce ponad milion osób choruje na chorobę wieńcową. Rocznie odnotowuje się także około 100 tys. zachorowań na zawał mięśnia sercowego. Z dostępnych prognoz epidemiologicznych oraz obserwacji praktycznych wynika, że liczba zachorowań na zawał mięśnia sercowego wzrasta nie tylko z powodu starzenia się społeczeństwa. Coraz więcej jest bowiem przypadków zachorowalności wśród osób stosunkowo młodych, często poniżej 35. roku życia oraz wśród kobiet.

Wielu chorym udaje się pomóc. Jednak specjalistyczna pomoc powinna dotyczyć nie tylko okresu hospitalizacji, lecz również okresu rekonwalescencji.

Zagadnieniem Kompleksowej Rehabilitacji Kardiologicznej zajmuje się zespół naukowców i lekarzy z Zakładu Fizjologii Człowieka Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

"W proces rehabilitacji kardiologicznej powinni być zaangażowani lekarze kardiolodzy, lekarze rehabilitanci, psycholodzy, dietetycy, kinezyterapeuci - wyjaśnia profesor Jan Błaszczyk, kierownik katedry. - Kompleksową Rehabilitację Kardiologiczną podzielono na etapy, które stopniowo pozwalają pacjentowi przystosować się do nowego stylu życia i osiągnąć możliwie najwyższą sprawność".

Kompleksowa Rehabilitacja Kardiologiczna obejmuje trzy etapy. Pierwszy rozpoczyna się i prowadzony jest w szpitalu, podczas pobytu pacjenta na oddziale kardiologicznym. Jego celem jest nauczenie chorego pewnej samodzielności w zakresie czynności codziennych oraz przeciwdziałanie skutkom unieruchomienia. Obejmuje on również terapię psychologiczną.

Etap drugi rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent wraca do domu. Jego rehabilitacja może być prowadzona w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych lub domowych. Głównym jej celem jest usprawnienie chorego oraz zredukowanie czynników ryzyka, co przekłada się na poprawę wydolności fizycznej i poprawę jakości życia. Etap ten trwa 4-12 tygodni.

Trzecia część KRK polega na wdrażaniu nowych nawyków dotyczących stylu życia, sposobu żywienia i aktywności fizycznej. Celem tego etapu jest podtrzymanie efektów leczenia oraz zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby. Powinien on trwać do końca życia pacjenta.

"W KRK można wykorzystywać specyficzne metody terapeutyczne, takie jak kinezyterapia, trening wytrzymałościowy czy trening oporowy - wyjaśnia prof. Błaszczyk. - Stosowana u chorych pozwala na osiągniecie optymalnej, długotrwałej poprawy stanu zdrowia".

Nauka w Polsce PAP, Magdalena Weker, 2007-10-04

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nowe kanony rehabilitacji kardiologicznej

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego zależy przede wszystkim od stopnia zawału, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od...

Tagi Nowe kanony rehabilitacji kardiologicznej

Grupy Nowe kanony rehabilitacji kardiologicznej

Grupa Rehabilitacja (po operacji serca)

Grupa Rehabilitacja (po operacji serca)

Zastanawiasz się jak wygląda rehabilitacja po operacji na sercu? Ile trwa? Gdzie się ją przeprowadza? Które ośrodki rehabilitacyjne w Polsce lub za granicą są najlepsze? Na te i...