Nowe nanocząsteczki uwidaczniają skrzepy

Nowe nanocząsteczki uwidaczniają skrzepy

Przez ostatnie 20 lat kardiolodzy szukali sposobu na wykrywanie groźnych skrzepów zanim te doprowadzą do zawału. I nareszcie się im powiodło! Naukowcy akademiccy z Waszyngtonu zaprojektowali nanocząsteczki, które znajdują i uwidaczniają skrzepy w nowej technologii rentgenowskiej.

Diagnozowanie zawału serca

Dzięki temu odkryciu będzie można zbadać każdego pacjenta zgłaszającego się do szpitala z niepokojącym bólem serca w kierunku zawału. W tej chwili lekarze są zmuszeni zlecać wiele badań oraz snuć przypuszczenia, jaka może być przyczyna złego stanu pacjenta. Przeprowadzenie jednego pewnego badania zamiast wielu innych pozwoli szybko poznać przyczynę oraz zaoszczędzić szpitalom pieniędzy.

Widmowy (spektralny) tomograf komputerowy

Nanocząsteczki zostały zaprojektowane, aby być widoczne przy użyciu nowego typu tomografu komputerowego. Nowy skaner posiada zdolność "widzenia" metali w kolorze. Nowa technologia, zwana spektralną bądź widmową tomografią komputerową, używa całego zakresu promieni rentgenowskich, aby rozróżnić obiekty, które były nie do rozróżnienia przy pomocy tradycyjnego tomografu komputerowego, który wyświetlał czarno-biały obraz.

Technologia ta wykorzystywana była wcześniej przez fizyków do badania gwiazd (obserwowanie ich i na podstawie kolorów określanie jakie metale zawierają).

Nanocząsteczki bizmutu

W tym przypadku metalem wykorzystywanym do uwidaczniania skrzepów w spektralnej tomografii komputerowej jest bizmut. Każda nanocząsteczka zawiera miliony atomów bizmutu. Taka ilość jest niezbędna, aby uwidocznić metal ze względu na fakt, że tomograf komputerowe nie jest szczególnie czułym urządzeniem.

Bizmut jest metalem silnie toksycznym, nie może zatem być wprowadzony jako taki do organizmu. Dlatego naukowcy opracowali mieszankę atomów bizmutu z kwasami tłuszczowymi w fosfolipidowej membranie. Wygląda to mniej więcej jak kuleczki tłuszczu we wstrząśniętym winegrecie.

Nanocząsteczki naładowane atomami bizmutu na powierzchni mają molekuł wyszukujący w organizmie fibrynę, która często występuje w skrzepach, ale nie ma jej nigdzie indziej w układzie naczyniowym.

Uwidacznianie skrzepu za pomocą nanocząsteczek z bizmutem

W czasie ataku serca uszkodzona zostaje tętnica wieńcowa. Wtedy zaczyna tworzyć się skrzep, który ma to naprawić. Jednak rozrastający się skrzep zatyka naczynie krwionośne blokując dopływ krwi. Nanocząsteczki z bizmutem uwidocznią to miejsce w widmowej tomografii komputerowej.

Dzięki temu, że nanocząsteczka z bizmutem będzie uwidoczniona w kolorze (żółtym bądź zielonym) nie ma mowy o pomyleniu skrzepu z uwapnieniem naczyń krwionośnych, co jest częstym problemem w czasie tradycyjnych czarno-białych tomografii komputerowych.

Protypowe urządzenie

Widmowy tomograf jest ciągle urządzeniem prototypowym. Został on zaprojektowany przez niemiecki instytut badawczy Philips Research. Działanie nanocząsteczek na razie zostało przetestowane jedynie na zwierzętach, ale wszystkie wyniki są na tyle obiecujące, że wkrótce może nastąpić kolejny etap badań.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nowe nanocząsteczki uwidaczniają skrzepy

Anomalie tętnic wieńcowych

Anomalie tętnic wieńcowych możemy podzielić na trzy grupy: przetoki tętniczo-żylne; odejście lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy...

Tętnice wieńcowe

Tętnice wieńcowe

Tętnice wieńcowe są naczyniami doprowadzającymi krew do mięśnia sercowe. Stanowią pierwsze odgałęzienia aorty wstępującej,...

Tagi Nowe nanocząsteczki uwidaczniają skrzepy

Grupy Nowe nanocząsteczki uwidaczniają skrzepy

Grupa Interpretacja wyników

Grupa Interpretacja wyników

Nie masz pojęcia jak zinterpretować dopiero co odebrane wyniki badań a wizyta u specjalisty jest odległa? Spróbuj rozgryźć swoje wyniki z pomocą innych użytkowników pamiętając, że...

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Skrzep

Grupa Skrzep

Grupa dla osób o podwyższonym ryzyku powstania skrzepu lub już leczących się z tej choroby. Dowiedz się więcej o terapiach leczniczych oraz porozmawiaj o trybie życia przy...