Nowy sposób obniżania cholesterolu

Nowy sposób obniżania cholesterolu

Odkryto nowy sposób na obniżanie cholesterolu, który może okazać się równie efektywny, co dotychczasowe leki, jednak metoda ta obarczona jest mniejszą ilością skutków ubocznych. Naukowcy dowodzą, że jeden z enzymów (monooksygenaza skwalenu - SM) odgrywa rolę w powstawaniu cholesterolu.

Enzymy w produkcji cholesterolu

Monooksygenaza skwalenu jest jednym z 20 enzymów związanych z produkcją cholesterolu w organizmie. Jednak z całej dwudziestki dostępne na rynku leki antycholesterolowe działają jedynie na jeden z nich. Statyny blokują enzym HMGR.

Jednak HMGR jest enzymem wykorzystywanym wyłącznie na początku mechanizmu powstawania cholesterolu, zatem blokowanie go uniemożliwia dalszy proces. Jednocześnie, enzym ten poprzez blokadę nie może przyczyniać się do powstawania innych, pożytecznych dla organizmu produktów ani uczestniczyć w innych procesach, przez co powstają skutki uboczne, jak np. ból mięśni.

Monooksygenaza skwalenu a powstawanie cholesterolu

Enzym SM wcześniej nie był brany pod uwagę w procesie produkcji cholesterolu. Dopiero teraz zwrócono na niego uwagę. Okazuje się bowiem, że uczestniczy on w całym procesie później niż HMGR, a więc blokowanie jego wydzielania nie zakłóci w tak znaczy sposób funkcjonowania organizmu.

Znaczenie cholesterolu

Wielu ludzi słysząc słowo "cholesterol" obawia się go, nie wiedząc nawet, że pewna jego ilość jest niezbędna dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Cholesterol jest niezbędny do produkcji hormonów płciowych oraz uczestniczy w budowie każdej komórki w ciele.

Kontrolowanie powstawania cholesterolu

Zazwyczaj produkcja cholesterolu w organizmie odbywa się pod kontrolą innych mechanizmów. Niemniej jednak, niezdrowy tryb życia (często powiązany z predyspozycjami genetycznymi) prowadzi do zaburzeń w produkcji cholesterolu - produkuje się go więcej niż organizm jest w stanie wykorzystać. W rezultacie może mieć to konsekwencje kardiologiczne.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Nowy sposób obniżania cholesterolu

Statyny

Statyny to inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). Reduktaza...

LDL Cholesterol

LDL Cholesterol

Lipidy i lipoproteiny, takie jak między innymi LDL, występujące w osoczu krwi każdego człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu...

HDL Cholesterol

HDL cholesterol to frakcja cholesterolu o dużej gęstości (High Density Lipoproteins) odpowiedzialna jest za transport powrotny...

Nowy zły cholesterol

Nowy zły cholesterol

Odkryta przez naukowców nowa odmiana "złego cholesterolu" także zwiększa ryzyko chorób serca - informuje serwis "BBC...

Tagi Nowy sposób obniżania cholesterolu

Grupy Nowy sposób obniżania cholesterolu

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Trójglicerydy

Grupa Trójglicerydy

Zastanawiasz się jaki powinien być prawidłowy poziom trójglicerydów? Obawiasz się podwyższonym jego poziomem? Dowiedz się o czym może świadczyć podwyższony poziom trójglicerydów i...