Objawy zajścia w ciąże

Objawy zajścia w ciąże

Objawy świadczące o ciąży dzielimy na trzy grupy: przypuszczalne, prawdopodobne i pewne.

Kobieta może przypuszczać, że zaszła w ciąże, gdy:

Zatrzymanie miesiączki

Ciąża jest najczęstszą przyczyną wtórnego braku miesiączki. Gonadotropina kosmówkowa wytwarzana przez blastocystę podtrzymuje czynność ciałka żółtego, a wytwarzanie estrogenów i progesteronu się zwiększa. Drogą ujemnego sprzężenia zwrotnego zahamowana jest czynność wydzielnicza podwzgórza i przysadki, co hamuje krwawienia miesiączkowe. Poczęcie dziecka nie jest jednak jedynym powodem zatrzymania miesiączkowania (w różnicowaniu należy brać pod uwagę także szeroko pojęte zaburzenia hormonalne, zaburzenia owulacji, przewlekłe choroby, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i przedwczesne zahamowanie czynności jajników), co więcej, u części kobiet w czasie I trymestru ciąży nadal pojawiają się cyklicznie krwawienia (jest to rzadkie zjawisko, ale przysparza wielu kobietom problemów z ustaleniem terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki). Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym okresie braku miesiączki ponownie pojawia się krwawienie, należy wykluczyć stan zagrażającego poronienia i ciążę ektopową.

Zmiany w obrębie piersi

Zmiany hormonalne w pierwszych tygodniach ciąży powodują wzrost wielkości i tkliwości piersi oraz poranne nudności. Większość kobiet stwierdza u siebie na początku ciąży powiększenie piersi i guzkowate zgrubienia oraz wzmożoną tkliwość i świąd brodawek. Na powierzchni piersi zaczynają być widoczne naczynia krwionośne, zwiększają się rozmiary brodawek i otoczki oraz ich pigmentacja. Ten przypuszczalny objaw ciąży może mieć także inne przyczyny hormonalne.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty u kobiety są dość powszechnie kojarzone z ciążą przez większość osób. Należy pamiętać, że takie dolegliwości jeśli są związane z ciążą to zwykle rozpoczynają się rano i utrzymują przez kilka godzin w ciągu dnia; czasem występują w nocy. Przyczyny dopatruje się w podwyższonym stężeniu gonadotropiny kosmówkowej i estrogenów. Wymioty zazwyczaj nie przeszkadzają znacznie w przyjmowaniu pokarmów, jednakże mogą zmieniać preferencje dietetyczne ciężarnej. Wymioty ciężarnych w około 0,3-2% ciąż mogą przyjąć postać tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, a przez doprowadzić do zmniejszenia masy ciała, odwodnienia i kwasicy. W takich przypadkach konieczna bywa hospitalizacja i dożylne nawodnienie, a w rzadkich przypadkach żywienie pozajelitowe. Tutaj także należy zastanowić się czy nudności i wymioty nie są związane z przewlekłą chorobą lub przyjmowanymi lekami.

Zaburzenia w oddawaniu moczu

Z powodu zmiany ułożenia narządów miednicy na skutek powiększenia się miednicy i zmian w ukrwieniu narządów miednicy mniejszej dochodzi do ucisku macicy na pęcherz, może to powodować zaburzenia w oddawaniu moczu. Ciężarna może odczuwać uczucie ucisku nad spojeniem łonowym. Wynik badania ogólnego moczu jest prawidłowy. Zaburzenia te ustępują w II trymestrze ciąży. Należy pamiętać, że częstomocz może powodować także zakażenie układu moczowego lub ucisk pęcherza moczowego niezwiązany z ciążą.

Zmęczenie i ruchy płodu

Ostatnie dwa objawy przypuszczalne to uczucie zmęczenia oraz ruchy płody wyczuwane około 18 tygodnia ciąży, początkowo jako "bąbelki" lub "trzepotania", a czasami jako ruchy podobne do perystaltycznych ruchów jelit. Ruchy płodu to późno występujący, przypuszczalny objaw ciąży. Wieloródki zaczynają odczuwać ruchy dziecka wcześniej niż pierwiastki, zwykle około 16.-18. tygodnia ciąży (pierwiastki w 18.-20. tygodniu).

Prawdopodobne objawy ciąży to:

  • powiększenie się obwodu brzucha,
  • zmiany w obrębie szyjki macicy stwierdzone podczas badania ginekologicznego oraz
  • dodatni wynik próby ciążowej.

Powiększenie obwodu brzucha i zmiany w obrębie szyjki macicy

Jakkolwiek obecność objawów prawdopodobnych nie upoważnia jeszcze do rozpoznania ciąży. Powiększenie brzucha rozpoczyna się w 12.-14. tygodniu ciąży i początkowo jest wynikiem zwolnienia perystaltyki i przemieszczenia jelit przez ciężarną macicę. Macica podczas ciąży powiększa się i rozpulchnia, objaw ten nazywany jest objawem Hegara. W pierwszych 6-8 tygodniach ciąży ściany pochwy i powierzchnia części pochwowej szyjki macicy stają się purpurowe - jest to tzw. objaw Chadwicka. Należy pamiętać, że powiększenie macicy może być także objawem mięśniaków macicy.

Próba ciążowa

Hormonalne testy ciążowe opierają się na wykryciu podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub w moczu. Nowoczesne, coraz bardziej wiarygodne testy pozwalają wykryć obecność gonadotropiny w moczu kobiety już 2 tygodnie po zapłodnieniu (zazwyczaj w czasie spodziewanej miesiączki).

Do rozpoznania ciąży upoważnia stwierdzenie jej pewnych objawów.

Za pewne objawy ciąży uważa się:

  • możliwość wysłuchania tętna płodu przez powłoki brzuszne matki,
  • wyczuwanie ruchów płodu przez lekarza ginekologa oraz
  • uwidocznienie płodu w badaniu ultrasonograficznym (USG).

Wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą stetoskopu jest możliwe u szczupłej kobiety około 17.-19. tygodnia ciąży. Wyczucie ruchów płodu przez badającego jest możliwe w III trymestrze ciąży.

W badaniu ultrasonograficznym zarodek zaczyna być widoczny 5 tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki (lub 3 tygodnie po zapłodnieniu). Przed uwidocznieniem zarodka można dostrzec na ekranie ultrasonografu i zmierzyć pęcherzyk płodowy. Jest on widoczny kilka dni po implantacji, najpierw jako hiperechogenna (na monitorze jaśniejsza) struktura endometrium, później jako pierścień z przestrzenią hipoechogenną (ciemniejszą) w środku. Jest to obraz ultrasonograficzny, charakterystyczny dla 3.-4. tygodnia ciąży.

W praktyce rozpoznanie ciąży ustala się zwykle na podstawie stwierdzenia braku miesiączki i powiększenia macicy oraz dodatniego wyniku próby ciążowej i badania ultrasonograficznego. Oczywiście zawsze należy podchodzić indywidualnie do każdej kobiety, gdyż może się zdarzyć, że objaw zazwyczaj świadczący o ciąży może świadczyć o chorobie.

Karol Kaziród-Wolski

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Objawy zajścia w ciąże

Tętno u kobiety ciężarnej

Tętno u kobiety ciężarnej

W czasie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. W ujęciu kardiologicznym, najważniejsze jest rozwinięcie się...

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnieniem ciążowym nazywamy nadciśnienie, które rozwija się w drugiej połowie ciąży, tj. po dwudziestym tygodniu ciąży....

Tagi Objawy zajścia w ciąże

Grupy Objawy zajścia w ciąże

Grupa Ciąża

Grupa Ciąża

Porozmawiaj o przebiegu ciąży przy wadach serca matki lub dziecka. Zapytaj inne ciężarne jak radzą sobie w poszczególnych trymestrach. Dowiedz się jakie rokowania będzie miało...

Grupa Nudności, mdłości

Grupa Nudności, mdłości

Grupa dla osób cierpiących na nudności, gdzie mogą dowiedzieć się więcej o przyczynach i leczeniu tych nieprzyjemnych dolegliwości. Ponadto, dowiedz się jakie zagrożenie niesie ze...