Obniżanie ciśnienia krwi korzystne dla osób z chorobą nerek!

Obniżanie ciśnienia krwi korzystne dla osób z chorobą nerek!

Osoby dotknięte przewlekłą chorobą nerek są bardziej podatne na problemy kardiologiczne, takie jak zawał mięśnia sercowego i udar. Najnowsze badania naukowe wykazały, że ryzyko tych zdarzeń można znacząco zmniejszyć, obniżając ciśnienie krwi.

Zagrożenia związane z chorobą nerek

Według danych szacunkowych, co dziesiąty mieszkaniec Ziemi doświadcza chorób nerek, a każdego roku miliony ludzi na świecie umierają przedwcześnie w wyniku ich powikłań. Niestety, wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrażających im problemów zdrowotnych, do których zalicza się między innymi niewydolność nerek.

Lekarze alarmują, że choroby nerek zataczają coraz szersze kręgi – odsetek chorych stale rośnie w związku z częstszym występowaniem nadciśnienia i cukrzycy, czyli dwóch głównych czynników ryzyka w chorobie nerek. Obecnie już co trzecia osoba na świecie ma nadciśnienie, a co dziesiąta – cukrzycę. Gdy w ich następstwie dochodzi do rozwoju przewlekłej choroby nerek, na pacjenta czeka nie najlepsza wiadomość – schorzenie to jest nieuleczalne. W przypadku braku diagnozy i podjęcia leczenia, przewlekła choroba nerek może postępować do momentu, w którym niezbędne są dializy lub przeszczep nerki.

Leczenie nadciśnienia w chorobie nerek

Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że redukcja ciśnienia krwi odgrywa kluczową rolę w profilaktyce zawału i udaru u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Co ważne, pożądane efekty przynosi nie jeden konkretny lek na nadciśnienie, a różne specyfiki, w tym te starsze, o niższej cenie. Dzięki temu ze skutecznego leczenia nadciśnienia przy przewlekłej chorobie nerek może skorzystać większa liczba chorych.

Kontrolowanie ciśnienia krwi za pomocą środków farmakologicznych i zdrowego trybu życia to najlepszy sposób na uniknięcie poważnych schorzeń kardiologicznych – zasada ta sprawdza się również w przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, którzy w szczególnym stopniu są narażeni na udar mózgu i zawał serca. W celu podjęcia terapii nadciśnienia i doboru leków o optymalnym działaniu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Joanna Brodziak

Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Obniżanie ciśnienia krwi korzystne dla osób z chorobą...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła choroba nerek (PChN), której istotą jest postępujące i nieodwracalne upośledzenie funkcji nerek przyczynia się z...

Tagi Obniżanie ciśnienia krwi korzystne dla osób z chorobą...

Grupy Obniżanie ciśnienia krwi korzystne dla osób z chorobą...

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....