Obniżanie poziomu cholesterolu w dzieciństwie korzystne dla serca

Obniżanie poziomu cholesterolu w dzieciństwie korzystne dla serca

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że obniżanie poziomu cholesterolu na wczesnym etapie życia może pomóc w zapobiegnięciu nawet trzykrotnie większej ilości problemów kardiologicznych niż stosowana obecnie terapia statynami, wprowadzana u osób starszych. U osób, które przez całe życie miały podwyższony poziom cholesterolu LDL zachodzi bowiem proces miażdżycowy. Obniżanie poziomu złego cholesterolu u starszych osób, nawet jeśli postępuje intensywnie, może jedynie ustabilizować blaszki miażdżycowe lub lekko cofnąć ich rozwój.

Badanie nad skutecznością obniżania poziomu cholesterolu u dzieci

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że nawet po podjęciu leczenia statynami, osoby w średnim wieku nadal mają blaszki miażdżycowe, które mogą przemieścić się i wywołać poważne problemy kardiologiczne. Doskonałą alternatywą dla terapii w późniejszym wieku wydaje się więc obniżanie poziomu cholesterolu już u dzieci. Naukowcy postanowili sprawdzić prawdziwość tej tezy, podkreślając przy tym, że nie są zwolennikami rutynowego podawania dzieciom statyn. Znacznie korzystniejsze byłoby promowanie większej świadomości na temat cholesterolu wśród dzieci. Od wczesnych lat warto postawić na zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Osoby w wieku 20-29 lat, które nie są w stanie utrzymać właściwego poziomu cholesterolu (między 50 a 70 mg/dL) powinny rozważyć przyjmowanie leków zapobiegających rozwojowi blaszek miażdżycowych.

Przeprowadzone badanie było niestandardowe – tradycyjne badanie prospektywne trwałoby bowiem kilkadziesiąt lat. Z tego względu zastosowano badanie Mendla z randomizacją. Zasadniczo była to seria dziewięciu badań klinicznych z randomizacją, do których wykorzystano bazę danych zawierającą informacje na temat ponad 326 tysięcy osób o podobnym statusie genetycznym. U badanych osób występowało dziewięć polimorfizmów pojedynczego nukleotydu, które są związane z niskim poziomem cholesterolu przez całe życie. Badanie było oparte na koncepcie randomizacji in vivo, która sugeruje, że w momencie poczęcia polimorfizmy są przypadkowo. Odziedziczenie alleli związanych z niskim poziomem złego cholesterolu można porównać do przyjmowania od urodzenia leków obniżających poziom cholesterolu przez całe życie. Dla kontrastu, odziedziczenie innych alleli przypomina standardowy sposób leczenia. Po porównaniu ryzyka choroby niedokrwiennej serca u osób z obu grup można uzyskać wyniki analogiczne do badania długoterminowego.

Wyniki badań nad cholesterolem

Amerykańscy naukowcy porównali odsetek choroby niedokrwiennej serca u osób z polimorfizmami pojedynczego nukleotydu z ogromną bazą danych dotyczącą pozostałych osób. Następnie porównali dane osób z polimorfizmami do danych pacjentów leczonych statynami. Okazało się, że każdy z dziewięciu polimorfizmów redukował ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 55% na każde 39 mg/dL mniejszej styczności z cholesterolem LDL przez całe życie. Aby uzyskać 55% zmniejszenie ryzyka choroby serca za pomocą terapii statynami w wieku 63 lat (jest to średni wiek, w którym rozpoczyna się leczenie statynami), konieczne byłoby obniżenie poziomu cholesterolu aż o 116 mg/dL.

Każdy z polimorfizmów obniża poziom cholesterolu LDL na różny sposób, co sugeruje, że zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca ma związek z samym obniżeniem poziomu cholesterolu, a metoda zastosowana w tym celu nie jest istotna. Oznacza to, że zmniejszanie poziomu złego cholesterolu poprzez dietę i ćwiczenia na wczesnym etapie życia powinno być równie skuteczne jak każda inna metoda, na przykład leki.

Joanna Brodziak

Źródło: Cardiology News

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Obniżanie poziomu cholesterolu w dzieciństwie...

Nowy zły cholesterol

Nowy zły cholesterol

Odkryta przez naukowców nowa odmiana "złego cholesterolu" także zwiększa ryzyko chorób serca - informuje serwis "BBC...

Tagi Obniżanie poziomu cholesterolu w dzieciństwie...

Grupy Obniżanie poziomu cholesterolu w dzieciństwie...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.