Obniżanie poziomu cholesterolu w profilaktyce choroby niedokrwiennej

Obniżanie poziomu cholesterolu w profilaktyce choroby niedokrwiennej

Miażdżyca tętnic wieńcowych – stwardnienie tętnic w wyniku nagromadzenia się tłuszczu oraz cholesterolu – może prowadzić do zawału serca oraz innych typów choroby niedokrwiennej serca. Dotychczas było wiadomo, że obniżanie poziomu cholesterolu LDL zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, jednak dopiero niedawno okazało się, że odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia powoduje aż trzykrotnie większą redukcję ryzyka choroby niedokrwiennej niż terapia statynami wdrożona w późniejszym okresie życia.

Cholesterol a zdrowie serca

Do momentu rozpoczęcia leczenia mającego na celu obniżenie poziomu złego cholesterolu u większości osób już od kilku dekad rozwija się choroba niedokrwienna serca. Miażdżyca tętnic wieńcowych pojawia się na wczesnym etapie życia, dlatego naukowcy zaryzykowali stwierdzenie, że obniżenie poziomu cholesterolu LDL u młodych osób może być skuteczniejsze w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Badacze postanowili sprawdzić tę hipotezę, korzystając z danych genetycznych, by przeprowadzić serię badań klinicznych z randomizacją. Całe badanie obejmowało ponad milion osób.

Badanie wykazało, że korzyści płynące z obniżania poziomu cholesterolu LDL zależą zarówno od momentu wprowadzenia leczenia, jak i spadku cholesterolu. Efekty zredukowania poziomu cholesterolu są przy tym niezależne od sposobu jego obniżenia. W praktyce oznacza to, że dieta i ćwiczenia są najprawdopodobniej tak samo skuteczne jak statyny lub inne leki redukujące ryzyko choroby niedokrwiennej serca, pod warunkiem, że metody te są wprowadzone odpowiednio wcześnie.

Znaczenie badań nad rolą obniżenia cholesterolu

Zredukowanie poziomu złego cholesterolu w młodym wieku, jeszcze zanim zacznie rozwijać się miażdżyca, jest w oczywisty sposób bardziej efektywne w zmniejszeniu ryzyka zawału serca, ale udowodnienie tej hipotezy nie było łatwe. Standardowe badanie z randomizacją byłoby problematyczne w przeprowadzeniu z powodu trudności w monitorowaniu dużej liczby młodych osób bez jakichkolwiek objawów przez kilka dekad. Z tego powodu jako alternatywę wykorzystano nowatorską metodę mRCT, by zbadać wpływ dziewięciu zmian w sekwencji DNA, z których każda jest przypadkowo przypisana w momencie poczęcia. Dziedziczenie jednej z tych zmian jest równoznaczne z dopasowaniem do danego pacjenta sposobu leczenia mającego na celu obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Naukowcy odkryli, że wszystkie z tych dziewięciu zmian mają związek ze stałą redukcją ryzyka choroby niedokrwiennej serca za każde 38,67 mg/dl utraconego cholesterolu LDL. Obniżenie poziomu złego cholesterolu o 77,34 mg/dl zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o niemal 80%. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że korzyści płynące z obniżenia poziomu cholesterolu LDL mogą być znacząco większe dzięki odpowiednio wczesnemu wprowadzeniu leczenia.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Obniżanie poziomu cholesterolu w profilaktyce choroby...

Tagi Obniżanie poziomu cholesterolu w profilaktyce choroby...

Grupy Obniżanie poziomu cholesterolu w profilaktyce choroby...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.