Odkryto gen odpowiedzialny za zapobieganie chorobom serca

Odkryto gen odpowiedzialny za zapobieganie chorobom serca

Naukowcy odkryli potencjalny gen, który jest odpowiedzialny za zapobieganie chorobom serca. Dzięki temu rewolucyjnemu odkryciu będzie można zapobiec już w pierwszej fazie chorobom dziesiątkującym ludzi na świecie. Wyniki badań zostały po raz pierwszy ogłoszone na forum Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego w czasie sesji naukowej w Chicago, która odbyła się 17 listopada.

Pogromca białek odpowiedzialnych za zaburzenia i choroby serca

Naukowcy po serii badań odkryli, że mikro-RNA, znane pod nazwą miR765, które reguluje obciążenie genu, może zmniejszać obciążenie białkiem fosfatazy 1 inhibitora-1 (I-1) i w ten sposób zmniejszać uszkodzenia komórek, z których zbudowany jest mięsień sercowy.

Szkodliwość I-1

Poprzednie badania wykazywały już, że I-1 jest szkodliwe dla serca, gdyż przyczynia się do patogenezy chorób serca. Jednak do tej pory nie poznano mechanizmu molekularnego, który mógłby wpłynąć na hamowanie tej cząstki.

MiR765 w obronie serca

Badacze na swojego kandydata blokującego patogenezę serca wybrali miR765. Następnie wszczepili ten gen do komórek serca części zwierząt, a innym wszczepiono tylko gen kontrolny.

Wnioski były jednoznaczne. Okazało się, że w przypadku organizmów, którym wszczepiono miR765 obciążenie I-1 zmniejszyło się o 20% w porównaniu z organizmami kontrolnymi.

W stanie spoczynku parametr kurczliwości serca został obniżony u zwierząt, którym zaaplikowano gen. Chociaż beta adrenergiczny mięsień agonistyczny zazwyczaj powodował przyspieszenie akcji serca to dzięki miR765 funkcja kurczliwości została wytłumiona.

Ponadto, dogłębna analiza pokazała, że zarówno fosforyzacja fosfolambanu i receptora rianodinowego (proteiny, które regulują przyjmowanie i uwalnianie wapnia) były znacząco obniżone u osobników, którym zaaplikowani miR765. Wyniki były takie same przy obecności i nieobecności beta adrenergicznego mięśnia agonistycznego, czyli mięśnia, który kurczy się, gdy inne odpoczywają.

Pierwsze wnioski z przeprowadzonych badań

Już teraz widać, że miR765 posiada zdolność obniżania obciążenia i redukcji kurczliwości komórek serca poprzez obniżanie lub dezaktywację białek, które podnoszą wydajność serca. Dzięki temu gen ten zapobiega szybszemu zużywaniu się serca, które prowadzi do zaburzeń i chorób. Kolejnym krokiem teraz muszą być dalsze badania w kierunku opracowania terapeutycznych metod zapobiegania chorobom serca w pierwszej fazie, czyli już na poziomie genotypu.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Odkryto gen odpowiedzialny za zapobieganie chorobom...

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej - mechanizm powstawania blaszki miażdżycowej. [[ranking]] 0. Przyczyny powstawania blaszki...

Terapia genowa w kardiologii

Terapia genowa w kardiologii

Jedną z metod terapeutycznych w kardiologii może być terapia genowa. W Polsce badaniami w tej dziedzinie zajmują się m.in....

Gen wielkiego serca

Gen wielkiego serca

Chorobliwe powiększenie serca może wynikać z predyspozycji genetycznych - informuje "Nature Genetics". [[ranking]] Znaczne...

Gen ataku serca

Gen ataku serca

Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie...

Tagi Odkryto gen odpowiedzialny za zapobieganie chorobom...

Grupy Odkryto gen odpowiedzialny za zapobieganie chorobom...

Grupa Genetyka

Grupa Genetyka

Jeśli zastanawiasz się czy schorzenie, na które cierpisz może mieć podłoże genetyczne lub zastanawiasz się, jakie choroby układu krążenia lub skłonności do nich mogą być zapisane...