Określanie ryzyka zakrzepów po operacji plastycznej

Określanie ryzyka zakrzepów po operacji plastycznej

Pacjenci, którzy przeszli operacje plastyczne powinni zostać zdiagnozowani w kierunku ryzyka powstania śmiertelnego zakrzepu w naczyniach krwionośnych nóg i płuc. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli bowiem, że aż 1 na 9 osób znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zakrzepu po operacji plastycznej. Gdy ryzyko zostanie w porę określone groźnemu powikłaniu można zapobiec podając leki przeciwzakrzepowe po zabiegu.

Skala określająca ryzyko zakrzepicy pooperacyjnej

Skala została opracowana przez Josepha Capriniego i można ją nazwać standardowym urządzeniem określającym ryzyko powstania groźnego zakrzepu żylnego u pacjenta po operacji. Mimo to pacjenci, którzy przechodzą operacje plastyczne rzadko przechodzą tego typu badanie.

Zakrzepica żył powierzchownych i głębokich po operacji plastycznej

Wcześniejsze obserwacje dowiodły, że pacjenci po operacjach plastycznych znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Nie zmienia to jednak faktu, że jedynie co drugi pacjent przechodzi badanie określające to ryzyko, dzięki któremu chory może otrzymać w porę leki przeciwzakrzepowe. Naukowcy postanowili dogłębnie przyjrzeć się, czy model zaprojektowany przez Capriniego może służyć do wcześniejszego wykrywania takiego zagrożenia a w rezultacie powinien być szeroko zastosowany w diagnostyce pooperacyjnej pacjenta po zabiegu operacyjnym, w tym również plastycznym.

Model Capriniego a wykrywanie zagrożenia zakrzepicy

Okazało się, że im pacjent przedstawiał większy wynik w skali Capriniego tym bardziej był narażony na ryzyko zakrzepu. Pacjenci, którzy otrzymali bardzo wysokie wyniki byli o wiele bardziej narażeni na zakrzepicę, jeśli nie podano by im leków przeciwzakrzepowych w ciągu 60 dni od operacji.

Wnioski po przebadaniu i obserwacji 1126 pacjentów

Model Capriniego określający ryzyko zakrzepicy jest narzędziem skutecznym w wykrywaniu ryzyka zakrzepicy u osób, które przeszły operację plastyczną.

Ponadto, na podstawie badań wyłoniono grupę osób szczególnie narażoną na powstanie zakrzepu żył kończyn dolnych oraz płuc. Pacjenci, którzy otrzymali ponad 8 punktów na skali Capriniego znajdowali się w grupie podwyższonego ryzyka. 1 na 9 osób może spodziewać się zakrzepu, jeśli nie przyjmie leków przeciwzakrzepowych w ciągu 60 dni po operacji.

Zakrzepica w trakcie i po operacji plastycznej

Zwykło się myśleć, że pacjenci są narażeni na zakrzepicę w trakcie operacji, natomiast po zejściu ze stołu operacyjnego ryzyko jest wyeliminowane. Natomiast najnowsze badania pokazują, że osoby o obniżonym ryzyku wystąpienia zakrzepów są o wiele bardziej na nie narażone w okresie dwóch tygodni po zabiegu. A pacjenci, którzy przed operacją należą do grupy ryzyka są po operacji narażeni na zakrzepicę nawet do 60 dni po zabiegu.

W tej chwili naukowcy badają częstotliwość podawania oraz okres trwania kuracji przeciwzakrzepowej u pacjentów, którzy przeszli operacje plastyczne.

Czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepu po operacji

Do najpopularniejszych czynników ryzyka należą:

  • wiek,
  • otyłość,
  • czas trwania operacji,
  • ciąża,
  • doustna antykoncepcja hormonalna,
  • rak,
  • zakrzepica u członka rodziny,
  • czynniki genetyczne.

Po zabiegu dodatkowe czynniki mogą podwyższyć to ryzyko. Należą do nich głównie wstrząs pooperacyjny, unieruchomienie na pewien okres czasu, powikłania pooperacyjne wymagające ponownych zabiegów czy cewnikowanie żylne.

Konsekwencje zakrzepicy żył głębokich

Pacjenci, u których dojdzie do zakrzepicy żył głębokich w nogach są narażeni na wystąpienie zatoru płucnego. Do zatorowości płucnej dochodzi, gdy skrzep krwi wędruje razem z krwią w naczyniu krwionośnym w kierunku serca. Jeśli minie on serce i dojdzie do tętnicy płucnej, odpowiedzialnej za dostarczanie do organizmu krwi bogatej w tlen, doprowadzi to do niewydolności serca oraz płuc, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Statystyki są zatrważające, bowiem 10% chorych z zatorowością płucną umiera w ciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Natomiast wśród tych, którzy przeżyją aż 50% ucierpi z powodu obciążenia prawej komory serca, z czego 5% do końca życia będzie się zmagało z nadciśnieniem płucnym.

Pacjenci, u których rozwinie się zakrzepica żył głębokich doświadczają uszkodzenia zastawek w żyłach, co prowadzi do cofania się krwi i tzw. syndromu pozakrzepowego objawiającego się puchnięciem, wrażliwością oraz bolesnymi owrzodzeniami nóg.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Określanie ryzyka zakrzepów po operacji plastycznej

Zator płuc (zatorowość płucna)

Zator płuc (zatorowość płucna)

Zator płuc (zator płucny, zatorowość płucna) jest stanem klinicznym, w którym dochodzi do zamknięcia światła jednej z tętnic...

Zator

Zator to stan, w którym dochodzi do zaczopowania naczynia tętniczego przez materiał zatorowy. [[ranking]] Materiałem zatorowym...

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn...

Tagi Określanie ryzyka zakrzepów po operacji plastycznej

Grupy Określanie ryzyka zakrzepów po operacji plastycznej

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa Zakrzepica żył dolnych

Grupa dla osób chorujących na zakrzepicę żył dolnych. Dowiedz się jak przejawia się ta choroba i co ją powoduje. Porozmawiaj o jakości życia z zakrzepicą oraz o lekach i innych...

Grupa Skrzep

Grupa Skrzep

Grupa dla osób o podwyższonym ryzyku powstania skrzepu lub już leczących się z tej choroby. Dowiedz się więcej o terapiach leczniczych oraz porozmawiaj o trybie życia przy...