Operacja nowotworu serca metodą autotransplantacji

Operacja nowotworu serca metodą autotransplantacji zakończyła się sukcesem. "Pacjent został wybudzony i rozmawia z lekarzami i rodziną" - poinformował na konferencji prasowej szef kliniki kardiochirurgii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr Marek Jemielity.

Operację usunięcia nowotworu serca metodą autotransplantacji przeprowadził w środę twórca tej metody, amerykański kardiochirurg prof. Michael J. Reardon - szef Kliniki Kardiochirurgii Methodist DeBakey Hart Center w Huston. Był to 12. tego typu zabieg wykonany na świecie i pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi.

Zabieg trwał siedem godzin. 55-letni poznaniak miał złośliwy nowotwór lewego przedsionka serca. Podczas operacji, po wyjęciu serca z ciała chorego, usunięto nowotwór z częścią ściany serca i po uzupełnieniu ubytku osierdziem wołowym wszyto je z powrotem. Przez prawie 100 minut pacjent był podłączony do systemu krążenia pozaustrojowego.

"Moja metoda pozwala na dokładniejsze usunięcie tkanki nowotworowej niż praca na otwartym sercu. A w przypadku guzów złośliwych dokładne oczyszczenie jest najważniejszym celem zabiegu" - powiedział dziennikarzom prof. Reardon.

Po poprzednich 11 operacjach, przeprowadzonych tą metodą w USA, u żadnego z pacjentów nowotwór nie odrodził się w operowanym miejscu.

"W zabiegu tym do wycinania serca trzeba podejść inaczej niż w zwykłej transplantacji serca. Nie można uszkodzić usuwanego organu, bo nie będzie on wyrzucony, tylko wszyty na nowo. Są też pewne ułatwienia - wiadomo, że organizm takiego wszytego serca nie odrzuci, bo jest to jego serce" - tłumaczył dziennikarzom amerykański kardiochirurg.

Pacjent - pragnących zachować anonimowość 55-letni poznaniak - czuje się dobrze i w najbliższym czasie, jak wszyscy pacjenci po operacji nowotworów złośliwych, przejdzie chemioterapię.

"Dopiero po jej zakończeniu będzie można stwierdzić, czy wyzdrowiał, czy nie. Gdyby nie operacja, guz zarósłby przedsionek i doprowadził do uduszenia pacjenta" - powiedział dr Marek Jemielity, który asystował przy zabiegu.

Chory trafił do poznańskiej kliniki w lipcu 2007 roku z rozpoznaniem śluzaka - niezłośliwego guza - którego usunięto. Po badaniach histopatologicznych usuniętej tkanki okazało się, że nowotwór jest złośliwy i zaczyna przyrastać w szybkim tempie.

Rodzina chorego, przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu ratunku, trafiła na publikacje prof. Reardona i poprosiła poznańską klinikę o skontaktowanie się z nim i zaproponowanie współpracy.

"Skontaktowaliśmy się drogą mailową. Profesor po przejrzeniu dokumentacji medycznej zdecydował się na przylot do Polski i przeprowadzenie operacji" - powiedział PAP dr Jemielity.

Amerykański gość chwalił poznańska klinikę.

"Jestem wdzięczny, że mogłem współpracować z takim wspaniałym zespołem lekarzy tu, w Poznaniu. Jestem pewien, że ci ludzie mogliby zrobić taką samą operację samodzielnie choćby dziś" - powiedział prof. Reardon.

Amerykański chirurg nie wziął pieniędzy za wykonaną operację - zrobił to, aby rozpropagować opracowaną przez siebie metodę - rodzina zapłaciła tylko za przelot i pobyt profesora oraz anestezjologa .

Nauka w Polsce PAP, 2007-09-06

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Operacja nowotworu serca metodą autotransplantacji

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Nowotwory serca

Nowotwory serca stanowią niezwykle mały odsetek wszystkich występujących zmian nowotworowych. Jeśli już nowotwór zaatakuje serce,...

Tagi Operacja nowotworu serca metodą autotransplantacji

Grupy Operacja nowotworu serca metodą autotransplantacji

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...

Grupa Nowotwór

Grupa Nowotwór

Grupa stworzona dla osób chorujących na nowotwory. Możesz tu porozmawiać z innymi użytkownikami o swoich obawach oraz prowadzonej terapii. Opisz swoje objawy i dowiedz się czy...

Grupa Przeszczep serca

Grupa Przeszczep serca

Oczekujesz na przeszczep serca? Jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego serca? Wymień się swoim doświadczeniem, porozmawiaj o obawach i radzeniu sobie w tej sytuacji. Opowiedz o...