Operacje bariatryczne dla serca

Operacje bariatryczne dla serca

Operacje bariatryczne mogą prowadzić do utraty kilogramów oraz utrzymania niższej wagi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia i innych schorzeń związanych z otyłością. Chociaż ryzyko przy takich operacjach jest dosyć wysokie, to zdaje się być opłacalnym w porównaniu do skutków nieleczenia otyłości.

Zagrożenie życia przy otyłości

Otyłość dzieli się na trzy stopnie. Ten najwyższy, trzeci stopień otyłości, określany jest mianem otyłości ekstremalnej. Taki stan osiąga się przy BMI równym lub wyższym niż 40. Otyłość ekstremalna ma duży wpływ na skracanie długości życia. Szacuje się, że 25-letnia kobieta z BMI powyżej 40 będzie żyła o 22 lata krócej niż jej rówieśniczka, która ma prawidłową wagę.

Otyłość jest sporym problemem wśród dorosłych, jednak szczególnie niepokojący jest fakt, że otyłość diagnozuje się u coraz młodszych osób, a nawet dzieci.

Leczenie otyłości

Lekarze i pacjenci często tracą wiarę, że otyłość można wyleczyć. Zrzucenie dużej ilości kilogramów zajmuje wiele lat, w czasie których należy zupełnie zmienić styl życia a także przyjmować leki. Mimo to, skutki takiej terapii nie przynoszą często oczekiwanych rezultatów. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na operacje.

Operacje bariatryczne

Operacje bariatryczne mają na celu zmniejszenie apetytu, aby przy spożywaniu mniejszych ilości jedzenia czuć sytość. Ponadto, po operacji jedzenie przechodzące przez układ pokarmowy nie jest do końca wchłaniane i trawione. Jednak każdy pacjent zmagający się z otyłością to odrębny przypadek, a przed operacją bariatryczną zawsze zaleca się przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz wzięcie pod uwagę ryzyka samej operacji.

Po operacji stan zdrowia pacjentów poprawia się: cukrzyca spada, cholesterol się normalizuje, wątroba zaczyna regenerować, spada ciśnienie, znika bezdech senny. Dlatego operacja jest czasem jedyną szansą na wydłużenie życia.

Ryzyko operacji bariatrycznej

Operacje zawsze niosą ze sobą ryzyko, w tym również ryzyko zgonu czy długoletnich komplikacji pooperacyjnych. Pacjenci muszą zupełnie zmieniać swoje życie po operacji, zażywać suplementy diety oraz stosować się do wskazówek chirurgów.

Operacje bariatryczne są stosunkowo bezpieczne, chociaż nie należą do najprostszych. Zaleca się przeprowadzenie takiej operacji u pacjentów z otyłością ekstremalną, u których nie ma przeciwwskazań wynikających z innych schorzeń oraz nieskuteczne okazały się inne formy leczenia samej otyłości.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Operacje bariatryczne dla serca

Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą wynikającą z zaburzeń metabolizmu glukozy. Przyczyną tych zaburzeń jest względny lub bezwzględny niedobór...

Miażdżyca naczyń trzewnych

Miażdżycą naczyń trzewnych nazywamy stan, w którym w wyniku uogólnienia procesów miażdżycowych, zmienione są tętnice pnia...

Tagi Operacje bariatryczne dla serca

Grupy Operacje bariatryczne dla serca

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Nadwaga

Grupa Nadwaga

Nadwaga jest powszechnym problemem, chociaż jej przyczyny mogą być różne: niezdrowa dieta, reakcja na leki lub predyspozycje genetyczne. Znajdziesz tu wiele osób, z którymi...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...