Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na serce

Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na serce

Opony nabijane kolcami bądź ćwiekami są zakazane w niektórych krajach i rejonach ze względu na uszkadzanie nawierzchni dróg. Naukowcy dostarczyli dowodów, że opony z metalowymi elementami są równie groźne (lub nawet groźniejsze) dla zdrowia ludzi, szczególnie serca i płuc, jak i dróg.

Kto cierpi z powodu opon nabijanych metalowymi elementami?

Używanie tego typu wzmocnień zimowych opon jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia motocyklistów oraz osób mieszkających w pobliżu drogi, po której uczęszczają zaopatrzone w nie pojazdy. Chociaż opony z kolcami bądź ćwiekami są niezbędne osobom poruszającym się po ośnieżonym i oblodzonym terenie, nie powinny być one używane na zwykłej nawierzchni.

Dlaczego opony z metalowymi elementami są groźne dla zdrowia?

Badacze twierdzą, że pod wpływem kontaktu metalowych elementów z nawierzchnią drogi spod kół wydobywa się swoisty kurz, który w momencie dostania się do płuc przyczynia się do powstawania chorób serca i zaburzeń oddechowych.

Poprzednie badania dowodziły, że nabijane kolcami bądź ćwiekami zimowe opony powodują biologiczne zmiany w komórkach, co prowadzi do stanów zapalnych, a te z kolei są często odpowiedzialne za choroby serca i dróg oddechowych.

Obecnie, naukowcy wskazali konkretne zmiany zachodzące w strukturze białkowej komórek na skutek kontaktu z kurzem pochodzącym spod opon zaopatrzonych w metalowe elementy. Kontakt taki prowadzi do obniżenia poziomu trzech białek, m.in. białka odpowiedzialnego za zwalczanie stanów zapalnych oraz utrzymywanie prawidłowego metabolizmu.

Naukowcy podkreślają, że odkrycie markerów chemicznych pozwoli im lepiej zrozumieć związek między niebezpiecznym kurzem a chorobami serca.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na...

Gruba szyja a choroby serca

Gruba szyja a choroby serca

Nie tylko nadmiar tłuszczu w talii zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Najnowsze badania wykazały, że równie ważnym...

Bezsenność a choroby serca

Bezsenność a choroby serca

Przewlekła bezsenność może doprowadzić do wystąpienia problemów z sercem - ostrzegają francuscy naukowcy, których badania...

Tagi Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na...

Grupy Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na...

Grupa Duszność

Grupa Duszność

Grupa dla osób cierpiących na napady duszności zarówno na tle nerwowym jak i kardiologicznym. Dowiedz się od innych użytkowników jak się zachować w trakcie ataku oraz jak z nim...

Grupa Krew

Grupa Krew

Porozmawiaj o przyczynach rozmaitych krwotoków i prawidłowych parametrach krwi. Pomóż w interpretacji wyników krwi innych użytkowników lub poproś ich o pomoc przy swoich wynikach....