Opracowano duży model zastawek serca

Opracowano duży model zastawek serca

Irlandzcy naukowcy z NUI Galway opracowali dużych rozmiarów model zastawek serca, który może pomóc w wytworzeniu nowych urządzeń dla osób dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowymi. Każdego roku dokonuje się tysięcy operacji umieszczenia mechanicznych zastawek serca u pacjentów z chorobą zastawek serca. Niestety, zastawki te mogą prowadzić do nieprawidłowego przepływu krwi, co może przyczyniać się do występowania skrzepów. Dlatego też pacjenci z protezami zastawek serca muszą codziennie przyjmować leki i są narażeni na ich skutki uboczne.

Badania nad funkcjonowaniem zastawek serca

Celem naukowców z NUI Galway było lepsze zrozumienie mechanizmu przepływu krwi przez protezy zastawek serca, w szczególności przez zawiasy zastawek, co pozwoliłoby na usunięcie problemu skrzepów krwi. Badacze opracowali model zastawki serca 6-krotnie większy od rozmiaru rzeczywistych zastawek, który działał 100 razy wolniej niż prawdziwe zastawki. Naukowcy wykorzystali obrazowanie światłem lasera oraz obrazowanie cyfrowe, by dokładnie zmierzyć przepływ krwi i ocenić napięcie komórek krwi w momencie przypływu płynu przez zastawkę.

Znaczenie badań nad zastawkami

Mimo iż protezy zastawek serca są z umiarkowanym sukcesem stosowane od kilkudziesięciu lat, lekarze są zgodni, że w kwestii wszczepiania zastawek można jeszcze wiele poprawić. Dużym wyzwaniem dla naukowców jest opracowanie zastawek, które pozwoliłyby zapobiec wystąpieniu skrzepów krwi. Dzięki dużemu modelowi zastawek serca i spowolnieniu przepływu krwi badacze byli w stanie uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w mechanizmach przepływu krwi. Wyraźnie widać na nich bardzo małe zawirowania, które są zaledwie około 10 razy większe od komórek krwi. Uzyskane obrazy rzucają nowe światło na to, co powoduje uszkodzenia komórek krwi oraz niebezpieczne skrzepy. Wystąpienie skrzepów ogranicza przepływ krwi do serca i może przyczynić się do zawału. Objawia się on silnym bólem w klatce piersiowej promieniującym niekiedy w stronę lewej ręki. Jeśli skrzep nie zostanie szybko rozpuszczony za pomocą leków, część serca, która nie otrzymuje wystarczająco dużo tlenu przestaje prawidłowo pracować. Jest to duże zagrożenie dla życia człowieka.

Autorzy badania podkreślają, że tego typu eksperymenty są kluczowe dla projektowania i wytwarzania nowych urządzeń medycznych. Korzystanie z dużego modelu w trakcie badań może znaleźć swoje zastosowanie również w przypadku innych narządów powiązanych z dużymi naczyniami krwionośnymi.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Opracowano duży model zastawek serca

Sztuczne zastawki serca

Sztuczne zastawki serca - wymiana zastawek serca na sztuczne. Serce ludzkie ma 4 zastawki kontrolujące kierunek przepływu krwi...

Atrezja zastawki trójdzielnej

Atrezja zastawki trójdzielnej to ciężka wada wrodzona serca polegająca na zarośnięciu płatków prawej zastawki...

Tagi Opracowano duży model zastawek serca

Grupy Opracowano duży model zastawek serca

Grupa Niedomykalność zastawki

Grupa Niedomykalność zastawki

Dowiedz się jak wygląda życie z niedomykalnością zastawki mitralnej i aortalnej o różnym stopniu nasilenia. Porozmawiaj o leczeniu i perspektywie operacji.

Grupa Zastawka

Grupa Zastawka

Porozmawiasz tutaj o wszelkich sprawach związanych z zastawkami: o rodzajach, wadach, przeszczepie oraz wszystkim, co się z tym wiąże.

Grupa Sztuczna zastawka

Grupa Sztuczna zastawka

Porozmawiaj z innymi użytkownikami forum o życiu z wszczepioną sztuczną zastawką. Obawiasz się zabiegu? Zapytaj bardziej doświadczonych jak on wygląda i co się po nim zmienia....