Otyłość a problemy z sercem

Otyłość a problemy z sercem

Fałdki tłuszczu na ciele sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie, a sklepowe wieszaki z najmodniejszymi strojami możemy co najwyżej omieść tęsknym spojrzeniem. Kwestie estetyki to jednak najmniejsze z naszych zmartwień, gdy waga znacznie przekracza normę – dużo większym problemem jest wzrost ryzyka rozwoju poważnych schorzeń kardiologicznych.

Zgubne skutki otyłości

Zbyt wysoki poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi to częstsze zjawisko u osób z nadwagą lub otyłych niż u osób o prawidłowej wadze. Co warte podkreślenia, poziom dobrego cholesterolu HDL jest u nich zwykle niższy niż zalecany. Nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi stanowi – podobnie jak sama otyłość – czynnik ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Schorzenie postępuje stopniowo – w tętnicach wieńcowych, które doprowadzają bogatą w tlen krew do serca, gromadzi się płytka miażdżycowa. Płytka może zwężać lub wręcz blokować tętnice wieńcowe, ograniczając przepływ krwi do mięśnia sercowego. W rezultacie może dojść do rozwoju dusznicy (jej objawy to dyskomfort i ból w klatce piersiowej) lub do zawału serca. Następstwem otyłości może być także niewydolność serca – stan ten ma miejsce, gdy ilość krwi pompowana przez serce nie zaspokaja potrzeb organizmu.

Wraz ze wzrostem wskaźnika BMI notujemy również większą podatność na nadciśnienie tętnicze. U osób z podwyższonym ciśnieniem siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic rośnie, uszkadzając tym samym naczynia krwionośne. Poważnym zagrożeniem dla osób otyłych jest także udar – dochodzi do niego, gdy skrzep krwi (powstały w wyniku oderwania fragmentu płytki miażdżycowej w tętnicy) blokuje przepływ krwi i tlenu do mózgu. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe jest ryzyko udaru.

Otyłość a cukrzyca typu 2

Cukrzyca to główna przyczyna przedwczesnej śmierci, choroby wieńcowej, udaru, choroby nerek i utraty wzroku. Większość osób chorych na cukrzycę typu 2 ma nadwagę lub jest otyła – dbając o utrzymanie prawidłowej wagi, zmniejszamy więc ryzyko rozwoju zarówno samej cukrzycy, jak i choroby wieńcowej oraz udaru.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Otyłość a problemy z sercem

Grupy Otyłość a problemy z sercem

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...