Palenie niweluje pozytywny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu

Palenie niweluje pozytywny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu

Pozytywny wpływ spożywania umiarkowanych ilości alkoholu na serce okryto już wcześniej. Teraz naukowcy skupili się na procesach, które uniemożliwiają zachodzenie pożądanych mechanizmów. I tak, okazało się, że palenie papierosów niweluje pozytywny wpływ alkoholu na organizm osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Udar mózgu częstą przypadłością pijących i palących

Badacze obserwowali 22524 osoby w wieku od 39 do 79 lat, które spożywały alkohol w umiarkowanych ilościach przy jednoczesnym paleniu papierosów. Ponadto, osoby te nie przechodziły wcześniej zawału serca ani udaru mózgu. W czasie trwania badania, czyli w przeciągu dwunastu lat aż 864 osoby dostały udaru.

Zależność między alkoholem a papierosami

Badanie dowiodło, że alkohol miał zupełnie inny wpływ na organizm palaczy oraz osób niepalących. Niepalący, którzy spożywali umiarkowane ilości alkoholu byli mniej narażeni na ryzyko udaru mózgu aż o 37%. Badanie to zatem sugeruje, że palenie wpływa na zależność między spożyciem alkoholu a ryzykiem udaru. Warto dodać, że naukowcy określili umiarkowane ilości alkoholu na 21 dawek tygodniowo, co odpowiada 2-3 kieliszkom czerwonego wina dziennie.

Zachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu

Spożywanie dużych ilości alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Jednak badania nad spożywaniem małych lub umiarkowanych ilości alkoholu często dawały odmienne rezultaty. Być może przyczyną tego było nie uwzględnienie palenia papierosów wśród badanych.

Badacze doszli do interesujących wniosków, gdyż okazało się, że oprócz tego, że palenie samo w sobie nie przyczynia się do zachowania zdrowia to dodatkowo blokuje inne, korzystne dla organizmu procesy.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Palenie niweluje pozytywny wpływ umiarkowanego...

Tagi Palenie niweluje pozytywny wpływ umiarkowanego...

Grupy Palenie niweluje pozytywny wpływ umiarkowanego...

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...