Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Jeśli palisz papierosy w obecności swoich pociech, możesz przyczynić się do podnoszenia ich ciśnienia tętniczego. Okazało się bowiem, że nawet 4-5-latkowie wdychający biernie dym papierosowy są narażeni na nadciśnienie.

Profilaktyka chorób układu krążenia zaczyna się w dzieciństwie

Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się chorób układu krążenia u dzieci w przyszłości, powinniśmy zatroszczyć się o to już teraz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bierne palenie wpływa negatywnie nie tylko na rozwijające się płuca dzieci, ale również na układ krążenia, stwarzając ryzyko przyszłych chorób.

Bierne palenie dzieci w wieku przedszkolnym

Niemieccy naukowcy zbadali 4236 dzieci (zarówno chłopców jak i dziewczynki) w wieku przedszkolnym, których rodzice przyznali się do palenia w obecności swoich pociech. 28,5% z tych dzieci posiada palących ojców, 20,7% palące matki, a 11,9% wychowuje się w domu, gdzie palą oboje rodzice.

Dzieci z palącymi rodzicami są o 21% bardziej narażone na podwyższenie ciśnienia skurczowego. Nawet po wyeliminowaniu innych czynników ryzyka chorób serca, jak nieprawidłowa masa po urodzeniu, nieprawidłowe BMI oraz czynnik genetyczny w postaci nadciśnienia u rodziców, dzieci te są 15% bardziej podatne na choroby sercowe.

Palące matki groźniejsze niż palący ojcowie

Badania wykazały, że dzieci wychowujące się w domu, gdzie palaczem jest matka są bardziej narażone na podwyższenie ciśnienia. Jednak naukowcy tłumaczą to faktem, że zazwyczaj matki spędzają w domu z dzieckiem więcej czasu, a więc jest ono częściej narażone na bierne palenie.

Naukowcy podkreślają, że podwyższone ciśnienie tętnicze u dziecka rzutuje na jego przyszłe zdrowie i skłonność do nadciśnienia w życiu dorosłym. Dlatego tak ważne jest, aby wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka jak najwcześniej i jak najszybciej.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Tagi Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Grupy Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Dziecko

Grupa Dziecko

Porozmawiaj z innymi rodzicami o wadach serca i schorzeniach układu krążenia waszych dzieci. Dowiedz się gdzie w Polsce najlepiej leczyć dzieci, jakie mają rokowania przy...

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...