Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

10 grudnia odbyła się pierwsza w Polsce symulacja teleoperacji serca z użyciem robota. Zabieg przeprowadzono na świńskim sercu, a cała operacja miała miejsce w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Pokaz zorganizowano z inicjatywy fundacji, w której budowany jest kardiochirurgiczny robot Robin Heart.

Obsługa robota kardiochirurgicznego

Robotem w czasie pokazu kierowała kardiochirurg Joanna Śliwka, która operowała nim za pomocą zadajnika ruchu. Na jednym ramieniu robota zamontowano nóż termiczny, który kroił tkankę świńskiego serca.

Dr Joanna Śliwka twierdzi, że robotem operuje się dobrze, jednak doskwiera brak drugiego ramienia urządzenia. Operowanie robotem nie jest łatwe, jak podkreśla, ale jest to kwestia wyćwiczenia, jak w przypadku normalnej pracy chirurgicznej.

Robot chirurgiczny przyszłością kardiochirurgii?

Bez wątpienia eksperyment ten dostarczył cennych danych zabrzańskim naukowcom. Wcześniej trudno było ocenić możliwości urządzenia i obawiano się opóźnień przesyłania obrazu, dźwięku czy sygnału, który jest odprowadzany do zadajnika ruchu. Robotem porusza się bowiem za pomocą konsoli, a samo urządzenie jest oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca jego obsługi.

Obecne badania mają na celu poznanie granic możliwości nowego urządzenia, gdyż tylko wtedy będzie je można udoskonalić.

Dzięki zebranym danym i kolejnym pracom mającym na celu udoskonalenie technologii naukowcy planują niedługo przeprowadzić operację na świni z wykorzystaniem najnowszej wersji robota o nazwie Robin Heart mc2. Operacja ma się ponownie odbyć z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Polski robot kardiochirurgiczny

Pierwsze operacje z użyciem powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu robota kardiochirurgicznego Robin Heart...

Tagi Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

Grupy Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...