Pierwszy w Polsce automat do masażu serca

Pierwszy w Polsce pneumatyczny aparat do resuscytacji krążeniowej, służący do przywracania krążenia u osób z zatrzymaniem akcji serca uruchomiono na oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi.

Aparat Lucas CPR to przenośne urządzenie pneumatyczne zasilane tlenem lub powietrzem. Automatycznie wykonuje zewnętrzny masaż serca przez ucisk klatki piersiowej na głębokość 4-5 cm i w tempie ok. 100 uciśnięć na minutę - czyli zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji - poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Adriana Sikora.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej trwa kilkadziesiąt sekund. Polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania aparatu.

"Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do ratownika aparat się nie męczy. Często reanimacja musi trwać ponad pół godziny. Ratownik jest tylko człowiekiem i średnio po kilkunastu minutach opada z sił. W czasie kiedy aparat dokonuje kompresji klatki piersiowej ratownik czy lekarz może podejmować inne decyzje medyczne np. jakie leki zastosować czy gdzie przewieźć pacjenta" - podkreśliła rzeczniczka.

Aparat można stosować także podczas transportu pacjenta do szpitala. "Normalnie nie można wykonywać resuscytacji krążeniowej, gdy karetka czy helikopter transportujący pacjenta jest w ruchu. Natomiast ten aparat taką możliwość daje" - zaznaczyła Sikora.

Jej zdaniem, choć użycie aparatu może doprowadzić do złamania żeber u ratowanego pacjenta, to jednak statystyki pokazują, że procent takich przypadków jest podobny do resuscytacji krążeniowych wykonywanej przez ludzi. Aparatu nie można jednak stosować u dzieci.

Szpital im. Kopernika w Łodzi jest pierwszą placówką medyczną w Polsce, która kupiła takie urządzenie. Zakup sfinansował Urząd Marszałkowski, któremu podlega placówka. Według nieoficjalnych informacji, aparat wkrótce być może trafi także do karetek reanimacyjnych w Płocku.

Według Sikory, do tej pory przy użyciu tego urządzenia w łódzkim szpitalu przeprowadzono dwie skuteczne reanimacje pacjentów.

Nauka w Polsce PAP, 2008-04-03

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Pierwszy w Polsce automat do masażu serca

Defibrylacja

Defibrylacja

Defibrylacja jest zabiegiem, którego celem jest przerwanie migotania komór. Mechanizm działania defibrylacji polega na...

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Przedstawione poniżej algorytmy postępowania są przeznaczone dla laików tzn. osób nie mających na co dzień styczności z medycyną...

Kardiowerter-defibrylator (ICD)

Kardiowerter-defibrylator (ICD, ang. implantable cardioverter defibrillator) to urządzenie podobne do stymulatora serca, które...

Tagi Pierwszy w Polsce automat do masażu serca

Grupy Pierwszy w Polsce automat do masażu serca

Grupa Defibrylator serca

Grupa Defibrylator serca

Grupa dla osób z wszczepionym defibrylatorem kardiowerterem. Dowiedz się o wskazaniach do operacji, jej przebiegu, rehabilitacji oraz życiu z defibrylatorem.