Plastyka serca

Plastyka serca to zabieg kardiochirurgiczny zarezerwowany dla chorych z ciężką niewydolnością serca na tle kardiomiopatii niedokrwiennej. Choroba zmienia układ mięśni brodawkowatych, prowadzi do wtórnej niedomykalności lewej zastawki przedsionkowo-komorowej (zastawki mitralnej), z czasem prowadzi do śmierci.

Liczba wykonywanych przeszczepów serca jest wciąż zbyt mała, aby można było uznać transplantację tego narządu za realną metodę leczenia dla większości chorych. W środowisku lekarskim istnieje opinia, że transplantacja serca w ujęciu zdrowia publicznego jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem problemu niewydolności tego narządu.

Badania nad sztucznym sercem nadal jednak nie dają nam oczekiwanej alternatywy. Podobnie inżynierowie biomedyczni są ciągle daleko od "wyhodowania" ludzkiego serca w warunkach laboratorium. Plastyka serca, zwana także geometryczną rekonstrukcją lewej komory serca (metoda Dora) jest obecnie jedyną alternatywą dla ludzi wymagających transplantacji serca.

Zabieg plastyki serca polega na wycięciu blizny łącznotkankowej powstałej na skutek powtarzających się epizodów niedokrwienia. Ten fragment ściany serca zastępuje się specjalną łatą. Przywraca się także prawidłowy kształt i rozmiar lewej komory oraz ustawienie mięśni brodawkowatych oraz koryguje się niedomykalność zastawki mitralnej.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Plastyka serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca (niewydolność krążenia, Insufficiaentia cordis (circulatoriae)) jest to zespół objawów spowodowanych...

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (kardiomiopatia zastoinowa, DCM) to choroba mięśnia sercowego, prowadząca do zmniejszenia jego...

Tagi Plastyka serca

Grupy Plastyka serca

Grupa Niedomykalność zastawki

Grupa Niedomykalność zastawki

Dowiedz się jak wygląda życie z niedomykalnością zastawki mitralnej i aortalnej o różnym stopniu nasilenia. Porozmawiaj o leczeniu i perspektywie operacji.

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...

Grupa Kardiomiopatia

Grupa Kardiomiopatia

Porozmawiaj o kardiomiopatii i ograniczeniach jakie ze sobą niesie. Dowiedz się czy przy kardiomiopatii sport jest wykluczony oraz jak leczyć to schorzenie.