Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u kobiet

Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u kobiet

Poczucie beznadziejności może stać się przyczyną udaru mózgu u kobiet w średnim wieku. Najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że negatywne myślenie wpływa na pogrubienie ściany tętnicy szyjnej, które towarzyszy zmianom miażdżycowym - informuje "Stroke: Journal of American Hart Association".

"Kobiety, które doświadczają poczucia beznadziejności mogą być w większym stopniu narażone na udar i choroby układu krążenia. Podobnych zależności nie zauważyliśmy w przypadku innych symptomów depresji" - mówi autorka badań dr Susan Everson-Rose z Uniwersytetu Minnesoty.

W badaniach wzięło udział 559 kobiet w wieku około 50 lat, które nie wykazywały żadnych objawów chorób układu krążenia. Panie przeszły badania ultrasonograficzne, a następnie wypełniły kwestionariusz dotyczący ich oczekiwań i celów, które chciałyby zrealizować w przyszłości. Stopień nasilenia objawów depresyjnych oszacowano na podstawie Skali CES- D (Center for Epidemiologic Studiem Depression).

Po wykluczeniu wpływu innych czynników okazało się, że kobiety, które silniej doświadczały poczucia beznadziejności miały grubszą ścianę tętnicy szyjnej niż pozostałe.

Jak twierdzi dr Everson-Rose, wnioski te są oparte na badaniach przekrojowych i w celu dokładnego zbadania mechanizmu leżącego u podstaw tej zależności należy przeprowadzić szersze badania dynamiczne.

Nauka w Polsce PAP, 2009-08-31

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u...

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Depresja

Depresja

Depresja jest to złożona jednostka chorobowa, u podłoża której upatruje się występowanie zaburzeń w stężeniach neurotransmiterów...

Tagi Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u...

Grupy Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Depresja

Grupa Depresja

Nagle Twoje życie straciło sens? Nic już Cię nie cieszy? Może masz depresję... Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Wymień się z nimi doświadczeniami o objawach i leczeniu...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.