Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób serca

Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób serca

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz przeciwzapalne leki nowej generacji znane jako inhibitory COX-2 zwiększają ryzyko chorób serca. Dlatego też naukowcy ostrzegają - przed zapisaniem pacjentowi jakiegokolwiek leku przeciwzapalnego należy wziąć pod uwagę ryzyko kardiologiczne.

NLZP i COX-2 - na co stosowane?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne były kamieniem węgielnym z radzeniu sobie z bólami przy artretyzmie i innych bardzo bolesnych schorzeniach. W 2004 roku z rynku zostały wycofany jeden lek należący do grupy inhibitorów COX-2 ze względu na zwiększanie ryzyka chorób układu krążenia. Od tamtego czasu trwają debaty na temat bezpieczeństwa stosowania NLZP oraz inhibitorów COX-2.

Bezpieczeństwo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Szwajcarscy naukowcy postanowili przeprowadzić rozległe badania porównując działanie różnych leków należących do grupy NLPZ ze sobą lub z placebo. W badaniach wzięło udział 116429 pacjentów, w czasie 31 prób; w tym czasie przyjmowali oni jeden z siedmiu najpopularniejszych NLPZ lub placebo.

W czasie pierwszych 29 prób wystąpiły 554 ataki serca; w czasie 26 prób było 377 udarów; po 28 próbach 676 osoby zmarły. Okazało się zatem, że ryzyko chorób układu krążenia wśród przyjmujących leki przeciwbólowe było relatywnie niskie. Mimo to dało się zauważyć, że osoby przyjmujące jedynie placebo miały lepsze wyniki, a więc znajdowały się w grupie mniejszego ryzyka chorób serca.

NLPZ - brać czy nie brać?

Badania wykazują, że zagrożenie ze strony leków przeciwzapalnych nie jest duże i chociaż ziarenko niepewności zawsze pozostaje, to nie powinno się rezygnować z terapii przeciwbólowej. Na pewno zawsze warto wziąć pod uwagę stan serca i naczyń krwionośnych pacjenta, któremu przepisuje się NLPZ i starać się szukać innych rozwiązań przeciwbólowych, jeśli osoba ta znajduje się już w grupie ryzyka chorób układu krążenia.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób...

Grejpfrut a leki kardiologiczne

Grejpfrut a leki kardiologiczne

Sok z grejpfruta może podwyższać stężenie leków we krwi i w ten sposób prowadzić do objawów przedawkowania. Dotyczy to...

Tagi Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób...

Grupy Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób...

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Bóle w klatce piersiowej

Grupa Bóle w klatce piersiowej

Grupa dla osób zmagających się z różnymi bólami w klatce piersiowej. Porozmawiasz tu o możliwych przyczynach swojego bólu lub poradzisz coś innym użytkownikom, którzy cierpią na...