Postęp w kardiologii i coraz więcej chorych na niewydolność serca

Postęp w kardiologii i coraz więcej chorych na niewydolność serca

Najnowsze badania przynoszą zaskakujące dane. Według nich postęp w kardiologii powoduje wzrost liczby osób z przewlekłą niewydolnością serca. Jak to możliwe? Otóż obecnie dzięki postępowi w medycynie pacjenci z uszkodzeniem mięśnia sercowego żyją dłużej niż przed 20-stu laty. Najnowsze dane wykazują, że na niewydolność serca cierpi ok. 15 mln Europejczyków (w tym 1 mln Polaków, przy czym zagrożonych jest kolejnych 5-10 mln).

Spadek śmiertelności

Ze względu na nieustający postęp w medycynie spada śmiertelność z powodu zawałów, choroby niedokrwiennej serca i innych schorzeń układu krążenia. Chorzy cierpiący z powodu niewydolności serca nie mogą prowadzić normalnego trybu życia, gdyż często się męczą, nawet po niewielkim wysiłku. W dodatku leczenie niewydolności serca nie jest łatwe, ponieważ pacjenci są często wrażliwi na leki.

Mimo wyraźnego spadku śmiertelności przy tej chorobie statystki nadal nie są optymistyczne. Na niewydolność serca umiera więcej osób niż na raka piersi, raka pęcherza moczowego czy raka okrężnicy.

Leczenie niewydolności serca

Niewydolność serca można leczyć farmakologicznie lub inwazyjnie, tzn. poprzez wszczepienie urządzeń wspomagających pracę komór serca, np. kardiowertera-defibrylatora, który ma normować rytm serca czy by-passów.

Badacze ciągle się zastanawiają nad nowymi formami leczenia niewydolności serca oraz próbują wyodrębnić pacjentów bardziej od innych narażonych na powikłania i zgon. Jedno z ostatnich badań, o nazwie SHIFT, wykazało, że istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku ostrej niewydolności serca jest przyspieszony rytm serca, czyli taki powyżej 70 uderzeń na minutę. Taki rytm serca stwierdza się u co najmniej połowy pacjentów z przewlekłą niewydolnością, a do niedawna uważano go za prawidłowy. Badanie to wykazało ponadto, że jeśli chorym poda się lek spowalniający akcję serca to o ponad jedną czwartą można zmniejszyć liczbę przyjęć chorych do szpitala, a tym samym w podobnym stopniu zmniejszyć odsetek zgonów.

Kto choruje na niewydolność serca w Polsce?

Badanie SHIFT przeprowadzono również na pacjentach w 26 ośrodkach w Polsce. Przeciętny chory w Polsce ma 66 lat (a więc jest o 4 lata młodszy niż chorzy z innych krajów) i jest mężczyzną, który od kilku lat leczy się nad nadciśnienie (130/85 mm słupa rtęci i tętno 80), nie miał zawału jak również nie był w stanie wejść bez wysiłku na drugie piętro.

Prof. Ponikowski określił badanie SHIFT za przełomowe. Zostało one również docenione na ostatnim kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Sztokholmie, a jego wyniki zostały opublikowane na łamach prestiżowego tygodnika Lancet.

Choroby układu krążenia a niewydolność serca

Prof. Drożdż natomiast przypomina, że niewydolność serca to skutek i ostatni etap przewlekłych chorób układu krążenia. U 75% chorych na niewydolność serca zdiagnozowano uprzednio nadciśnienie. Do innych chorób poprzedzających niewydolność serca należą: choroba niedokrwienna serca, zawał, zaburzenia rytmu serca lub wada serca. Wszystkie te schorzenia prowadzą do uszkodzenia mięśnia sercowego, co w konsekwencji prowadzi do pompowania niewystarczającej ilości krwi, które zaopatrują tkanki.

Objawy niewydolności serca

Do najczęstszych objawów uszkodzenia mięśnia sercowego należą:

  • symetryczne obrzęki wokół kostek spowodowane zatrzymaniem płynów w organizmie,
  • duszności,
  • obniżenie wytrzymałości przy wysiłku fizycznym (chory ma problemy z chodzeniem po schodach, pojawiają się duszności).

Diagnozowanie niewydolności serca

Objawy niewydolności serca nie są jednoznacznie wskazujące na to schorzenie, więc należy wykonać szereg badań w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Aby wskazać na niewydolność serca należy wykonać elektrokardiogram, który wskaże pomiar rytmu i aktywności elektrycznej serca oraz badanie polegające na pomiarze poziomu mózgowego peptydu natriuretycznego (BNP) w osoczu krwi. Dodatkowym badaniem jest echokardiografia, która mówi o budowie i czynności serca.

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Postęp w kardiologii i coraz więcej chorych na...

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca (niewydolność krążenia, Insufficiaentia cordis (circulatoriae)) jest to zespół objawów spowodowanych...

Przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia pojemności minutowej serca, przez co do tkanek...

Niewydolność serca u dzieci

Niewydolność serca u dzieci

Objawy niewydolności serca u osoby dorosłej, nawet u dzieci w wieku szkolnym, są trudne do przeoczenie i dość szybko budzą...

Tagi Postęp w kardiologii i coraz więcej chorych na...

Grupy Postęp w kardiologii i coraz więcej chorych na...

Grupa Kardiologia w Warszawie

Grupa Kardiologia w Warszawie

Grupa dla mieszkańców stolicy i nie tylko poszukujących najlepszych kardiologów, ośrodków leczenia chorób układu krążenia i operacji serca w Warszawie. Porozmawiasz tu o dostępnym...

Grupa Kardiologia w Krakowie

Grupa Kardiologia w Krakowie

Wymień się z innymi użytkownikami forum informacjami o kardiologii w Krakowie. Dowiedz się, która placówka jest najlepsza oraz który kardiolog ma najwięcej zadowolonych pacjentów....

Grupa Kardiologia w Katowicach

Grupa Kardiologia w Katowicach

Zastanawiasz się, która placówka ochrony zdrowia w Katowicach słynie z oddziału kardiologicznego? Zapytaj o to użytkowników, którzy od lat korzystają już z pomocy kardiologów i...