Powikłania ciążowe a ryzyko chorób układu krążenia

Powikłania ciążowe a ryzyko chorób układu krążenia

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że stan przedrzucawkowy lub cukrzyca w trakcie ciąży zwiększają ryzyko chorób układu krążenia w późniejszym okresie życia. Stan przedrzucawkowy ma związek z większą liczbą czynników ryzyka chorób układu krążenia i może być skuteczniejszy w przewidywaniu tego typu chorób w średnim wieku niż inne powikłania ciążowe. Naukowcy chcieli ustalić, dlaczego kobiety, które w czasie ciąży zmagały się z problemami zdrowotnymi częściej zapadają na choroby serca w późniejszym wieku.

Badania nad związkiem powikłań ciążowych z ryzykiem chorób układu krążenia

W badaniach udział wzięło 3416 kobiet uczestniczących w Avon Longitudinal Study of Parents and Children na początku lat 90. U 1002 kobiet wystąpiło jedno powikłanie ciążowe, u 175 badanych dwa powikłania, a u 26 kobiet trzy komplikacje ciążowe. Do zaobserwowanych powikłań ciążowych należały: cukrzyca, stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród oraz wielkość dziecka w czasie porodu (górne i dolne 10% wagi). Naukowcy powiązali te komplikacje z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia ocenionymi 18 lat później, gdy średnia wieku badanych kobiet wynosiła 48 lat. Następnie badacze obliczyli ryzyko wystąpienia u kobiet problemów z układem krążenia w kolejnych dziesięciu latach, biorąc pod uwagę wiek, poziom cholesterolu, skurczowe ciśnienie krwi, cukrzycę oraz palenie papierosów.

Wyniki badań nad ryzykiem chorób układu krążenia

Po analizie zgromadzonych badań okazało się, że stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciężarnych oraz urodzenie małego dziecka miały związek z większym ryzykiem choroby serca. Każde z powikłań było związane z innymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Cukrzyca ciężarnych zwiększała prawdopodobieństwo choroby serca w średnim wieku o 26%, a stan przedrzucawkowy o 31%. Cukrzyca ciężarnych miała związek z wyższym poziomem glukozy i insuliny. Z kolei stan przedrzucawkowy był powiązany z wyższym wskaźnikiem BMI i większym obwodem talii, a także z wysokim ciśnieniem krwi oraz podwyższonym poziomem lipidów i insuliny. Kobiety, które urodziły duże dzieci miały większy obwód talii oraz wyższe stężenie glukozy we krwi. Natomiast uczestniczki badania, które urodziły dzieci przed terminem miały wyższe ciśnienie krwi.

Ciąża może być traktowana jako okazja do zidentyfikowania u kobiety zwiększonego ryzyka choroby serca, gdy ciężarna jest stosunkowo młoda. Dzięki odpowiednio wczesnemu wykryciu problemów z układem krążenia można wprowadzić zmiany w trybie życia i podjąć leczenie. Kobiety, które w czasie ciąży zmagają się z powikłaniami powinny skonsultować się z lekarzem na temat ryzyka chorób układu krążenia w przyszłości i sposobów na zmniejszenie tego ryzyka.

U uczestniczek badania nie zdiagnozowano wcześniej żadnych problemów ze strony układu krążenia, dlatego naukowcy nie byli w stanie ustalić, czy stan przedrzucawkowy i cukrzyca ciężarnych mają oddzielny wpływ na ryzyko tego typu chorób w przyszłosci.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Powikłania ciążowe a ryzyko chorób układu krążenia

Zaburzenia krążenia

Zaburzenia krążenia to inaczej zaburzenia hemodynamiczne. Dotyczą one nieprawidłowego krążenia krwi w żyłach, tętnicach i w sercu...

Choroba serca a płeć

Choroba serca a płeć

Choroba serca w różny sposób dotyka kobiety i mężczyzn. U kobiet objawy narastającej choroby są zwykle mniej wyraźne, ale gdy...

Tagi Powikłania ciążowe a ryzyko chorób układu krążenia

Grupy Powikłania ciążowe a ryzyko chorób układu krążenia

Grupa Ciąża

Grupa Ciąża

Porozmawiaj o przebiegu ciąży przy wadach serca matki lub dziecka. Zapytaj inne ciężarne jak radzą sobie w poszczególnych trymestrach. Dowiedz się jakie rokowania będzie miało...

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa dla osób z podejrzeniem lub po zapaleniu mięśnia sercowego. Porozmawiaj o objawach tego schorzenia, diagnostyce oraz leczeniu i rehabilitacji.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...