Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Osoby cierpiące na choroby serca często obawiają się wysiłku. Wydaje im się, iż pod jego wpływem mogą dostać zawału serca. Podobnie jest w przypadku współżycia, które również jest formą aktywności fizycznej. Obawy przed powrotem do współżycia mają przede wszystkim osoby, które przeszły atak serca oraz pacjenci po operacji serca, na przykład po wszczepieniu bypassów. W rzeczywistości jednak ruch i aktywność fizyczna, w tym również seks, jest jak najbardziej wskazany u osób z problemami serca.

Powrót do współżycia po operacji lub zawale serca

Zarówno osoby po zawale, jak i ich partnerzy boją się, że stosunek seksualny wywoła u chorego kolejny zawał serca. W rzeczywistości jednak większość pacjentów z chorobami serca może prowadzić aktywne życie seksualne. Chociaż nie należy decydować się na stosunek dzień po operacji serca lub zawale, jednak jeśli nie ma bólu w klatce piersiowej ani innych powikłań, pacjent może powrócić do współżycia po 3-6 tygodniach. Lekarze wręcz zalecają swoim pacjentom seks, który jako forma aktywności fizycznej poprawia ich zdrowie, a w tym zdrowie serca, a także dając przyjemność przynosi zadowolenie i dobre samopoczucie, podnosząc tym samym jakość ich życia.

Zaburzenia erekcji a choroby serca

Chociaż choroby serca mogą stać się przyczyną zaburzeń erekcji, to zaburzenia erekcji mogą być wczesną oznaką chorób układu krążenia. Wynika to z faktu, iż naczynia krwionośne przebiegające przez prącie mają o połowę mniejszą średnicę niż naczynia wieńcowe, dlatego też one blokują się jako pierwsze. Zazwyczaj objawy chorób serca występują około 3 lat po wystąpieniu objawów zaburzeń erekcji. Z tego względu mężczyźni, u których pojawią się te problemy powinni poddać się badaniom w kierunku chorób serca. Ponadto problemy z erekcją i problemy z sercem mają te same czynniki ryzyka: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, otyłość.

Niekiedy zdarza się, że osoby po zawale serca cierpią na depresję. Z tego powodu mogą odczuwać mniejsze zainteresowanie seksem. Co więcej niektóre antydepresanty mogą powodować spadek libido, co jeszcze gorzej wpływa na życie seksualne chorego. Z kolei mężczyźni z problemami natury seksualnej, takimi jak na przykład przedwczesny wytrysk, niekiedy cierpią z tego powodu na depresję, a wtedy ich popęd seksualny zostaje znacznie zmniejszony. Ważne więc, aby w przypadku tego typu problemów poszukać pomocy psychologa. Dzięki temu można przerwać to błędne koło.

Wpływ leków na życie seksualne

Niektóre leki stosowane w chorobach serca niekorzystnie wpływają na aktywność seksualną człowieka. Na przykład beta blokery przepisywane pacjentom z nieregularnym rytmem serca po operacji na otwartym sercu obniżają ciśnienie krwi, w tym również w penisie, co może stać się przyczyną zaburzeń erekcji, a nawet braku erekcji. Z czasem lekarz odpowiednio dostosowuje dawkę leku lub zmienia go na inny, dzięki czemu problemy natury seksualnej zostają rozwiązane. Niektórzy mężczyźni z chorobami serca mogą przyjmować leki na zaburzenia erekcji, chociaż zdarza się, że lekarz nie zaleca ich stosowania ze względu na ryzyko interakcji z innymi stosowanymi farmaceutykami. W większości przypadków leki te są bezpieczne i nie zwiększają ryzyka zawału serca ani zgonu. Nie należy ich jednak łączyć z azotanami stosowanymi przy uczuciu ucisku w klatce piersiowej, gdyż może się to skończyć nagłym spadkiem ciśnienia. Jeśli istnieją przeciwwskazania do stosowania leków na zaburzenia erekcji, zawsze pozostają domowe sposoby na potencję, jak choćby masaż, odpowiednia dieta, czy afrodyzjaki dla mężczyzn.

Warto pamiętać, iż to co jest dobre dla serca sprzyja również poprawie życia seksualnego. Dlatego aby poprawić obie te sfery życia należy ćwiczyć i uprawiać sporty, kontrolować swoją wagę oraz zrezygnować z palenia i alkoholu.

Anna Świeboda

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Tagi Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Grupy Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Wysiłek

Grupa Wysiłek

Po wysiłku fizycznym miewasz różne dolegliwości? Zastanawiasz się jaki jest związek tych dolegliwości z wysiłkiem? Szybko się męczysz? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami...

Grupa Seks

Grupa Seks

Jeśli miewasz dolegliwości ze strony układu krążenia związane z życiem intymnym i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Dowiedz się jaki...