Profilaktyka chorób serca u mężczyzn

Profilaktyka chorób serca u mężczyzn

Zdrowe, mocne serce to wynik odpowiedniej diety i regularnej aktywności ruchowej – wie o tym każdy mężczyzna. Teoria nierzadko ma się jednak nijak do praktyki. Tylko nieliczni panowie dbają o układ krążenia w sposób świadomy, spożywając wartościowe posiłki i ćwicząc systematycznie w domu lub na siłowni. Większość zniechęca się na samą myśl o działaniach profilaktycznych, wychodząc z założenia, że zdrowy tryb życia jest jednoznaczny z nudą i poświęceniami.

Jak ustrzec się chorób serca?

Wbrew pozorom, zapobieganie schorzeniom kardiologicznym nie jest skomplikowane i nie wymaga nadludzkiego wysiłku. Nawet niewielkie modyfikacje w trybie życia mogą znacząco poprawić stan układu krążenia, zmniejszając tym samym ryzyko groźnych chorób.

Jeśli chcesz uchronić się przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, wybierz trzy z następujących wskazówek. Stopniowo wprowadzaj kolejne zmiany do swojego stylu życia, a stan twojego zdrowia ulegnie poprawie.

  • Bądź aktywny ruchowo przez pół godziny każdego dnia. Spacer, bieg, podnoszenie ciężarów – wybór aktywności należy do ciebie. Najważniejsze, by ćwiczenia sprawiały ci przyjemność i dodawały energii. Ćwicząc regularnie przez co najmniej dwie godziny w tygodniu możesz zredukować ryzyko zawału aż o 60%!
  • Jeśli masz nadwagę, zrzuć 4-8 kilogramów. Utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej wiąże się bowiem z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi i powoduje obniżenie ryzyka zawału o 16%.
  • Przekonaj żonę lub partnerkę do rzucenia palenia – badania wykazały, że niepalący mężczyźni, będący w związku z palącą kobietą, są o 92% bardziej podatni na zawał mięśnia sercowego. Wdychanie dymu papierosowego powoduje wzrost stężenia „złego” cholesterolu LDL, obniżenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL i zwiększenie podatności na wystąpienie skrzepów krwi.
  • Pij pięć szklanek wody dziennie – płyn rozrzedza krew, zmniejszając ryzyko powstania skrzepów krwi.
  • Zastąp kawę herbatą – zawarte w niej przeciwutleniacze (tzw. flawonoidy) korzystnie wpływają na układ krążenia, zwalczając wolne rodniki.
  • Dwa razy w tygodniu jedz tłuste ryby – dostarczają kwasów omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu.
  • Jeśli twoi bliscy mają problemy z sercem, skonsultuj się z lekarzem w kwestii profilaktycznego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i witaminy E. Substancje te hamują bowiem proces tworzenia blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
  • Włącz do swojej diety płatki kukurydziane – w szklance płatków znajduje się aż 675 mg kwasu foliowego. Taka dawka folianów zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia aż o 13%.
  • Panuj nad emocjami – w sytuacji stresowej, gdy czujesz, że lada chwila wybuchniesz, policz do dziesięciu. Pamiętaj, że mężczyźni, którzy reagują złością trzykrotnie częściej chorują na serce i są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na zawał przed 55 rokiem życia.
  • Jedz arbuzy – w tych soczystych owocach znajduje się aż 40% więcej likopenu niż w surowych pomidorach, a duża zawartość wody sprawia, że substancja ta jest lepiej przyswajalna przez organizm. Likopen zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmierci w ich następstwie.

Każda zmiana, prowadząca do poprawy stanu naczyń krwionośnych, ma znaczenie w profilaktyce chorób serca. Metoda małych kroków sprawdza się, zwłaszcza w przypadku osób, które chcą uniknąć zawału i innych problemów kardiologicznych, ale nie są gotowe na rewolucję i nagłe odstawienie kalorycznych produktów oraz używek.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Profilaktyka chorób serca u mężczyzn

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Tagi Profilaktyka chorób serca u mężczyzn

Grupy Profilaktyka chorób serca u mężczyzn

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Suplementy diety

Grupa Suplementy diety

Zastanawiasz się czy przyjmowanie suplementów niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy suplementy diety mogą wywoływać skutki uboczne? Jakie suplementy diety przyjmować przy różnych...