Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze statystyki wynikają z lepszej profilaktyki. Ostatnie oficjalne zalecenia mające na celu redukcję ryzyka udaru mózgu zostały opublikowane w magazynie "Udar: Magazyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Sercowego". Zalecenia te właśnie zostały zaktualizowane.

Więcej udarów, mniej zgonów

Udary mózgu występują stosunkowo często w społeczeństwie, jednak ich skutki nie są tak poważne ze względu na zmiany w trybie życia oraz dostępną pomoc lekarską. W związku z tym, że społeczeństwo się starzeje, lekarze spodziewają się, że udarów może być w przyszłości jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne, zwłaszcza u starszych osób.

Nowe podejście do profilaktyki udaru

Po raz pierwszy wskazówki w profilaktyce udaru obejmują szeroki zakres związanych z nim dolegliwości, tj.: udar niedokrwienny, udar krwotoczny czy krótkotrwały udar niedokrwienny (TIA).

Udary niedokrwienne są najpowszechniejsze i obejmują aż 87% wszystkich przypadków. Do udaru niedokrwiennego dochodzi wówczas, gdy naczynia krwionośne prowadzące lub wychodzące z mózgu są zablokowane.

TIA występuje, gdy blokada jest chwilowa, jednak TIA często uważana jest za czynnik ryzyka wystąpienia większego udaru w przyszłości. Innym przypadkiem udaru jest sytuacja, w której dochodzi do rozerwania naczynia krwionośnego. Udar taki nazywany jest krwotocznym.

Nowe wskazówki w profilaktyce udaru mózgu

  • Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, czyli nie palą, są na diecie niskotłuszczowej, spożywają dużo owoców i warzyw, nie nadużywają alkoholu, ćwiczą regularnie i utrzymują zdrową wagę ciała są mniej narażeni na udar aż o 80%. Lepszy efekt osiąga się przy wprowadzeniu każdej kolejnej pozytywnej zmiany w trybie życia.
  • Lekarze pracujący na pogotowiu powinni próbować identyfikować pacjentów o podwyższonym ryzyku udaru, kierować ich na badania w celu wczesnego wykrycia stanu ryzyka.
  • Badania genetyczne w kierunku udaru nie są zazwyczaj zalecane. Jednak mogą okazać się odpowiednie w niektórych przypadkach, np., gdy udar występował u innych członków rodziny oraz ze względu na inne czynniki.
  • Ciągle nie ma wystarczających podstaw, by sądzić, że zakładanie stentów u pacjentów ze zwężoną tętnicą szyjną jest lepsze od operacji (endarterektomia). W związku z postępami w standardowych metodach leczniczych (w tym również zmianach stylu życia, leczenia nadciśnienia tętniczego, zażywania leków przeciwzakrzepowych oraz obniżających poziom cholesterolu) zasadność każdego zabiegu u osób, które nie wykazują objawów jest niejasne.Nie zaleca się ogólnych badań profilaktycznych w celu obrazowania zwężania tętnicy szyjnej.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest to określenie stosowane do określenia diety stosowanej przez ludzi żyjących w basenie Morza...

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn...

Tagi Profilaktyka udaru mózgu

Grupy Profilaktyka udaru mózgu

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.